Hükümet yurtdışında yaşayan Türklerin dernek temsilcileriyle buluşuyor

Yurtdışında Türkiye’nin lehine kamuoyu oluşturmayı amaçlayan hükümet, ABD’den Japonya’ya kadar yurtdışında yaşayan Türklerin dernek temsilcileriyle buluşuyor. Toplantıda yeni kurulacak Dış Türkler Başkanlığı tanıtılacak ve Türkiye lobisi oluşturulacak.

Devlet Bakanı Faruk Çelik’in organize ettiği toplantı 27 Şubat’ta İstanbul’da yapılacak. Toplantıya, Türkiye’de faaliyet gösteren Kafkas, Balkan derneklerinin temsilcileri katılacak. Bunun dışında Avrupa başta olmak üzere ABD’den Avustralya’ya Türklerin kurduğu dernek ve vakıf yöneticileri de toplantıda yer alacak. 

Dış Türkler Başkanlığı kurulmasına ilişkin tasarıyı TBMM’ye sevk etmeye hazırlanan hükümet, taraflardan da görüş alacak.

ERDOĞAN AÇACAK

Toplantının açılış konuşmasını ise Başbakan Erdoğan yapacak. Toplantıda, dış Türklerle ilgili çıkartılacak yasanın amacı anlatılacak. Yurtdışındaki Türklerin sorunları ve çözüm önerilerinin de alınacağı toplantıda, Türkiye’yi ve Türkiye’nin tezlerini savunmak için lobi çalışmalarına hız verilmesi de asaya yatırılacak.

Dış Türkler Başkanlığı Tasarısı kapsamında Türklerin yaşadığı her ülke için her ülke için ayrı bir masa oluşturulacak. Çalışma ilk etapta Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Amerika, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi Türklerin daha kalabalık olduğu ülkeleri kapsayacak.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ile vatandaşlıktan çıkmış olanlar veya çifte vatandaşların Türkiye ile sosyal, kültürel, eğitim ve ekonomik bağlarının sürmesi ve güçlendirilmesi için çalışılacak.

Başkanlık, yurtdışındaki vatandaşlarını ayrımcılık, asimilasyon, yabancı düşmanlığına karşı koruyacak. Bunun için aynı amaç doğrultusunda çalışan kurum ve sivil toplum örgütleriyle işbirliğine gidecek.

kaynak: hurriyet -ankara

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?