Hülya Avşar’la Sanat Adına

Hülya Avşar ‘la Sanat Adına. Alican Bayar Hülya Avşar’la röportaj yaptı.

Hülya Avşar ‘la Sanat Adına

Güzide, nadide, mütevazi, amatör ruhlu ama profesyonel kadrolu gazetemiz, aLAturka’mız, sonunda tamamen hazır halde ve bomba gibi bir sayıyla tekrar sizlerle.

İlkler her zaman önemlidir ve ben de gazetemizin yeni halindeki ilk yazımı önemli bir sanat insanına ayırmam gerektiğini düşündüm. Türkiye’nin parmakla gösterilen sinema ve ses sanatçılarından, gündemin hep başındakı, elini attığı her iste başarılı olan, azımlı, zeki ve tabi ki çok güzel bir hanımefendisiyle yaptım ilk ropörtajımı.

Aynı zamanda meslektaş ta oluyorum onunla bir bakıma. Hülya Avşar’dan bahsediyorum anladığınız üzere. Yaz tatilimi Ayvalık’ta geçirirken Hülya hanımın da bu bölgede olduğunu öğrenince aklıma ropörtaj fikri geldi. Aslında sanatçının yazlığında pek te kolay ropörtaj vermediğini duymuştum önceden ama kendisinin benim akrabam olması hafiften işimi kolaylaştırdı. 🙂

Ailecek gittiğimiz ziyarette ben de bir taraftan işimi yaptım. Alışılageldik bir ropörtaj yazısı olmayacak bu. Yazımın devamında yaptığımız söyleşiden bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi benim bu gazetedeki yazı alanım müzik. Dışına çıkmak olmaz şimdi. Ben de Hülya Avşar’la müzik ağırlıklı bir söylesi gerçekleştirdim.

Zaten uğraştığı her alanla ilgili konuşsaydım yatıya kalmam gerekirdi heralde. Uzun süredir müzik alanında suskun kalmıştı.

“Yoksa artık müzikle uğraşmayacak mi?” diye düşünenlere hemen cevap vereyim ‘Hayır!!’. Yeni albüm Eylül ayında piyasada. Hem de bomba albüm. Ben Türkiye’ye dönmeden duymuştum Erol Köşe’nın ağzından zaten, ‘Hülya Avşar’in albümü bomba gibi geliyor’ diye. Meğer altında süprizler yatıyormus. Geçen yaz Hülya hanım, Sezen Aksu’yu yazlığında ağırlarken, ‘minik kuş’ ısrarla Hülya Avşar’i şarkı sözü yazması için teşvik etmis. “Daha önce hiç olmaz diye düşünürdüm ama denedim ve güzel oldu.” diyor Hülya hanım.

Ben de bu haberi duyunca heyecanlandim. Kendisine rakip olmaya çalışanlara karşı hep ilkleri yapmıştır kendisı. Ne yaptıysa özenilmiş ve bazı insanlara iş güç yapmaları konusunda on ayak olmuştur. Şimdi yine ‘millet’ ona özenip şarkı sözü yazarsa en azından üretkenlik sağlanır müzik sektöründe =). O bahsettiği şarkıya da gayet güveniyor ve iddalı konuşuyor (her zamanki gibi ve haklı olarak). Şarkı albümde A-1’den verilecekmis. Bu bilgiyi de ilk bana söylemiş ve sizler de ilk okuyanlardansınız =). Albümdeki diğer şarkılarda da önemli isimlerin imzalarını görüyoruz. Orhan Gencebay, Selami Şahin ve Altan Çetin bunlardan bir kaçı.

Yeni albümle birlikte promosyon ve konser çalışmaları da olacak tabii ki. Ben de kendisini Los Angeles’a davet ettim. Bildiğiniz gibi Kenan Doğulu, İbrahim Tatlıses, Ebru Gündeş, Arto, Muazzez Ersoy geçen sene bizimle birlikteydi. Hülya hanım da bu fikire sıcak baktı ancak bu olayın 4-5 ay zaman istediğini belirtti. LA’de yaşayan prodüktörlerimizin dikkatine =). Zamanında Los Angeles’ta bulunmuş zaten.

Çok detaya girmeden oyunculuğa da değineyim. Geçen sene gösterime giren ve Türk insanı tarafından çok beğenilen ‘Kadın İsterse’ dizisi önümüzdeki dönem de aynı kanalda kaldığı yerden devam edecekmis. Bunun haberini aldım ve son zamanlarda ‘Kalbin Zamani’ ve ‘Hababam Sınıfı Askerde’ gibi başarılı ve önemli projelere imza atan Hülya Avşar, yeni sinema projelerine de önümüzdeki senelerde devam edecekmiş.

Değinmeden geçemeyeceğim bir konu var asil. Bunca yoğunluğun arasında anneliğe bu kadar önem göstermesi ve böylesine iyi çocuk yetiştirmesini çok takdir ediyorum. Dizi setlerinden ve stüdyolardan gecenin geç saatlerinde dönmesine karşın böylesine sıcak kanlı, sevecen, ağır başlı, güler yüzlü, sosyal, kendisiyle ve etrafıyla barışık bir evlat yetiştirmek kolay değil. Zehra gerçekten çok büyümüş ve yaşıtlarına örnek olacak bir genç hanım olmuş.

Kısacası her yönüyle takdir ettiğim bir insan Hülya Avşar ve ilk söyleşimi onunla gerçekleştirmem de benim için çok önemli ve anlamlıydı.

Kendisine samimiyetinden dolayı çok teşekkür eder, tekrar LA’e beklediğimizi hatırlatmak isterim.

Bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Alican Bayar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?