Hürriyet USA yayın hayatını sonlandırdı

ABD’de 31 yıldır faaliyette olan tek günlük Türk gazetesi Hürriyet USA, yayın hayatına veda etti.

Hürriyet USA gazetesinin kurucusu ve Hürriyet gazetesinin ABD Temsilcisi Doğan Uluç, yaptığı açıklamada, Hürriyet’in Amerika baskısını durdurma kararı aldıklarını, bugün itibarıyla da Hürriyet USA’in yayınlarına son verdiklerini bildirdi.

“Amerika’da Türk’ün Gözü, Kulağı ve Sesi” sloganıyla 1981 yılından beri ABD’deki Türk okurlarına ulaşan, 2004 yılından itibaren de New York’ta basılmaya başlanan Hürriyet USA gazetesinin internet sitesinin de bugünden itibaren yayınına son verileceği belirtildi.

Hürriyet gazetesinde 40 yılı aşkın süredir çalışan Doğan Uluç emekliye ayrılırken, gazetenin New York Manhattan’da bulunan bürosunun da kapatıldığı bildirildi. Gazeteci Razi Canikligil, Hürriyet’in New York temsilcisi olarak görevine devam edecek.

Doğan Uluç, “Elveda Yeni Dünya” başlığıyla kaleme aldığı açıklamasında, “1981 yılından 2012’ye geçen dönemde yazılı, görüntülü ve elektronik basının benzeri görülmemiş bir değişim sürecine girdiğini” belirterek şunları kaydetti:

“Bu süreçte koşullar değişti. Habere ulaşma giderek ucuzlaşırken ABD’de yaşayan Türklere gazete servisi masrafları sürekli arttı. Elektronik basın, yazılı basına rakip oldu. İletişim teknolojisi yakalanamaz hıza ulaştı. Gelişimin baş döndürücü temposundan biz de payımızı aldık. Neticede 30 yılın sonunda Hürriyet’in Amerika baskısını durdurma kararını aldık. Bugün itibarıyla yayınımıza son veriyoruz.

Okurlarımızla hep iyi ilişkiler kurduk. Okurlarımız doktor, avukat, seyahat acentesini Hürriyet’te buldu. Çevrelerinde olup bitenleri bize aktararak gönüllü muhabirliğimizi yaptı. Pek çok haberimizin kaynağı okurlarımız oldu. Amerikalı Türkler için de zor bir ayrılık olacak 30 yıldan sonra. Sekiz yıl önce ‘Merhaba Yeni Dünya’ çağrımızı şimdi ‘Elveda Yeni Dünya’ diye değiştirirken boğazım düğümleniyor. Daha fazla yazmak içimden gelmiyor. Veda mektubu yazmak çok zor.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?