HUTACA iftarda senatör, belediye başkanları ve emniyet şeflerini biraraya getirdi

HUTACA iftarda senatör, belediye başkanları ve emniyet şeflerini biraraya getirdi

Ramazan ayının bereketi yalnızca Müslümanları iftarda buluşturmkla kalmayıp farklı etnik ve dini inançtan insanları da aynı sofra etrafında biraraya getiriyor.  New Jersey Türk Kültür Merkezi’nin HUTACA şubesi de böyle farklı inanç sahiplerini iftar sofrasında biraraya getirdi. HUTACA’nın iftar yemeğinde Türk toplumu ile eyalet senatörü, belediye başkanları ile il (County) emniyet şeflerini bir araya geldi.

Akşamda önce HUTACA’nın bugüne kadar gerçekleştirdiği sosyal alandaki çalışmalarını tanıtan video gösterimi yapıldı. Okunan ezan ve açılan oruçların ardında katılımcılara  Ramazan’ın manevi, fiziksel ve sosyal yönünü ile tanıtan konuşmayı bu yıl Gerogetown Üniversitesi’ne başlayacak olan Feyza Teke yaptı.

Programa eyalet senatörü Robert M. Gordon, Edgewater, Leonia belediye başkanlarının yanı sıra Bergen İli (County) Şerifi Michael Saudino, Ridgefield, Cliffside Park, Fairview de görevli polis şefleri katıldı.


IMG 6520
‘‘GÜLEN HAREKETİ KÜRESEL ÇAPTA BARIŞA İMKAN SAĞLIYOR’’

Senatör Bob Gordon çalışmalarından dolayı NJ Türk Kültür Merkezi’ne teşekkür ederken, Türkiye’ye yaptığı gezi vesilesi ile Müslümanlar ve Anadolu hakkında daha sağlıklı bilgi edinme imkanı bulduğunu ifade etti.

Akşamın en ilgi çekici konuşmasını ise Bergen İli Şerifi yaptı. Şerif Saudino, Türkiye’ye yaptıkları geziden çok etkilendiğini belirtirken, ‘‘Bizi hiç tanımayan insanlar kapılarını açıp misafir ettiler. Bu beni çok etkiledi’’ diye konuştu. Misafir oldukları kimselerin Gülen hareketine gönül veren kişiler oldukları öğrendiklerini ve M. Fethullah Gülen’in birçok kitabını okduğunu aktaran Saudino şunları kaydetti; ‘‘İnanılmaz bir insan! Buradaki herkes muhtemelen okumuştur bu insanın kitabını. Gülen hareketi kürsel çapta bir barışa imkan sağlarken taze fikirleri ile herkesimden insana ilham veriyor.’’

Katolik olduğunu ve inancı gereği yılın bazı günlerinde et yememe orucu tutmak gibi bir kaidelerinin olduğunu anımsatan Saudino, ‘‘İşin doğrusu bu bana zor geliyordu. Ama bugün yine gördüm ki sizler gün boyu birşey yemeden duruyor üstelik bir ay bunu yapabiliyorsunuz. Bu inanılmaz bir sabır ve inanmışlık’’ dedi.


IMG 6488
Programda daha sonra diğer polis şefleri ile Edgewater ve Leonia belediye başkanları da kısa birer konuşma yaptı. Program katılımcılara verilen küçük hediyeler ve masalarda süren sohbetlerle son buldu.


Buarada Cliffside Park belediyesi binasının önüne kurulan ve Türk bayrağı ile ”Mutlu Ramazanlar” yazılı elektronik pano dikkat çekti. Ramazan boyunca belediye binası önünde duran panodaki Türk bayrağı ve renkleri dikkat çekti.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?