İç savaş çıkartan lider Lahey’de yargılanacak

GEÇEN seneki seçimlerde yenilgi almasına rağmen makamını zafer kazanan rakibi Alassane Ouattara’ya devretmeyerek ülkede iç savaşın çıkmasına yol açan Fildişi Kıyısı’nın eski devlet başkanı Laurent Gbagbo, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ihraç edilen ilk eski lider oldu. İnsanlığa karşı dört ayrı suçtan yargılanacak.

Geçen nisan ayında eşiyle birlikte bir otel odasında pijamalarıyla yakalandıktan beri ev hapsinde tutulan 66 yaşındaki Gbagbo, önceki gün memleketi Korhogo’dan alınarak, uçakla dün Rotterdam’a getirildi. Eski devlet başkanı daha sonra polis konvoyuyla Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin tutukevine nakledildi. Birkaç gün içinde geçen seneki iç savaş sırasında cinayet, tecavüz, işkence ve insanlık dışı eylemlerde bulunmakla suçlanacak Gbagbo, mahkemenin kurulduğu 2002 yılından bu yana yargılanan ilk eski devlet başkanı olacak.

3 bin kişi ölmüştü

Gbagbo’nun Lahey’e transferi hassas bir zamanda gerçekleşti. Dünyanın en büyük kakao üreticisi ülke, 11 Aralık’ta parlamento seçimleri yapacak. Gbagbo’nun partisi FPI seçimleri boykot ediyor. Ouattara’nın taraftarlarının da insan hakları ihlalleri biliniyor. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?