İçliköfte, sarma satarak Japonya’ya 15 bin dolarlık yardım topladılar

TCC Westchester’ın etkinliklerini takip eden kadınlar tarafından hazırlanan sarma, içliköfte ve daha birçok farklı yemek yedi saat içinde tüketildi. Westchester’da 103.9 frekansında yayın yapan Hudson Valley radyosu tarafından da canlı yayınlanan programa farklı etnik guruplardan birçok Westchester’lı yoğun ilgi gösterdi.

Tarihinin en büyük felakatlerinden birini yaşayan Japonya’ya Türk-Amerikan toplumundan anlamlı bir destek geldi. Türk Kültür Merkezi Westchester (TCC Westchester) tarafından organize edilen kermeste Türk mutfağının eşsiz lezzetleri satılarak depremin ve tsunaminin vurduğu felaketzedeler için 15 bin dolar civarında yardım toplandı. Kültür merkezinin programlarını takip eden kadınlar tarafından hazırlanan sarma, içliköfte ve daha birçok farklı yemek yedi saat içinde tüketildi. Westchester’da 103.9 frekansında yayın yapan Hudson Valley radyosu tarafından da canlı yayınlanan etkinliğe farklı etnik guruplardan birçok Westchester’lı yoğun ilgi gösterdi. ‘Türk-Japon dostluğunu pekiştirmek istedik’ diyerek söze başlayan TCC Westchester başkanı Şakir Keskin ise organizasyon hakkında şunları söyledi: ‘‘ Kermesimiz, Türk kültür merkezleri tarafından organize edilen Japonya’ya yardım kampanyasının finaliydi. Hem ihtiyaç sahiplerine yardımcı olduk hem de Türk, Japon ve Amerikan dostluğunu pekiştirdik. Merkezimizi ziyaret eden birçok Japon-Amerikalıdan ‘Türklerin dostumuz olduğunu biliyorduk ama etkinliğiniz dostluğunuz ne kadar güçlü olduğunu gösterdi’ iltifatını aldık ki bu da bizim için en büyük mutluluk.’’

Basit bir yemek satışının ötesinde gerçekleşen etkinlik tam anlamıyla bir kültür geçidiydi. Canlı ebru sanatı gösterisi, ud dinletisi ve Japon çay seranomisi kermesteki etkinliklerden sadece birkaçıydı. Birbirinden lezzetli yemekleri yapanlardan biri olan Aysun Engin, amaçlarının sadece yardım için para toplamak olmadığını belirterek; ‘‘İnsanlara birşeyler sunarak yardım talep etmenin daha etkiliği olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 10 kişi iki gündür yemekler için harıl harıl çalıştık. Çok keyifli bir çalışmaydı çünkü kendi çapımızda ihtiyaç sahiplerine destek olacağımızı biliyorduk. Havanın yağmurlu olması mangal fikrimizi suya düşürdü ama yine gösterilen ilgiden memnunum’’dedi.

Programa gönüllü olarak katılarak Japon kültürüne dair farklı gösteriler yapan bir gurup Japon belki de etkinlikten en çok memnun olanlardandı. Japon klasik dansından örnekler sergileyen Fujima Nishikiyo bu memnuniyeti dile getirenlerdendi. Nishikiyo, ‘‘Depremde hiçbir yakınım ölmedi ama hayatını kaybeden insanlarımızın acısını içimde hissediyorum. Kermese beni eşi Türk olan bir Japon bayan çağırdı ama hiç tanışmadık. İki kültür çok yakın olduğunu birkez daha anlattım. İyi niyetlerinden ötürü tüm Türklere teşekkür ediyorum’’ dedi.

21 yıldır Amerika’da yaşayan Muhterem Akoğlu, kermesin en dikkat çeken ismi. Japon eşi Yoshie ile programın hazırlanmasında büyük rol oynayan Muhterem bey, Japon kültürü ile Türk kültürünün yakınlığına inananlardan. ‘ Küçükte olsa Japon dostlarımıza yardımcı olursak daha da mutlu olacağız’ diyen Muhterem bey, eşinin halasının depremde evini kaybettiğini belirterek Türk toplumunu Japonya için yardm yapmaya çağırdı.

Kermese katılanlar arasında Westchester Belediye Başkanı Robert Williams’ta vardı. Eşiyle birlikte programa katılan belediye başkanı kültür merkezinin programlarından övgüyle bahsederek, ‘ TCC Westchester, gerçekten çok başarılı ve her etnik guruba örnek olacak bir merkez’ yorumunda bulundu. Bu arada eyelet senatörlerinden Andrea Stewart-Cousins, meclis üyesi Robert J. Castelli., Cumhuriyetçi parti New York senator adaylarından Joseph J. DioGuardi olmak üzere birçok yerel yetkili de kermese katılanlar arasında yeraldı.

MEHMET DEMIRCI, NEW YORK /Zaman

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?