İddialı koruma "ucuza gitti"

Büyük iddiayla ortaya çıkartılan bir güvenlik koruması daha yerle bir oldu; üstelik çok da ucuza…

Blu-ray korumasını kırmak için ne kadarlık bir bütçe gerekiyor? Görünüşe göre tahmin ettiğiniz kadar fazla değil. Zira Almanya’nın Bochum Ruhr Üniversitesi’nden araştırmacılar Intel’in güvenli içerik aktarma teknolojisini sadece 267$’lık bir donanımla kırmayı başardılar.

Bilgisayarınızda veya TV’nizde Blu-ray film izleme istediğinizde devreye giren HDCP koruması, aktarılan içeriğin şifrelenmesini sağlıyordu. Yaklaşık 10 yıldır kullanılan bu teknoloji, DVI, HDMI ve DisplayPort’a sahip neredeyse her cihazda mevcuttu.

Öte yandan korumaya ait şifre Eylül 2010’a Hacker’ların eline geçmiş fakat Intel bunu fazla önemsemeyerek “kodu kullanabilmeleri için kendi yongalarını üretmeleri gerek ” demişti. Görünüşe göre araştırmacılar kendi yongalarını üretmeye gerek duymadan da korumayı kırmayı başardılar.

HDCP korumasını kırmak için araştırmacılar “ortadaki adam” diye tabir edebileceğimiz “man-in-the-middle” (MITM) yöntemini kullandılar. Blu-ray oynatıcı ile TV’ye giden HDMI bağlantının arasına sahada programlanabilir geçit dizisi (FPGA) yerleştiren araştırmacılar, daha önce elde edilmiş kodu kullanarak bütün veri trafiğini sistem fark etmeden deşifre etmeyi başardılar.

Bu tür bir girişim telif hakkı konusunda sorunlara yol açabilir fakat araştırmacılar burada korsan bir amaç gütmediklerinin altını çiziyorlar ve ekliyorlar: korsanların çok daha basit yöntemler keşfetmiş olduğunu biliyoruz.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?