İfade özgürlüğüne kuş gribi bulaştı

Hollanda’daki Erasmus Tıp Merkezi ve ABD’nin Wisconsin Üniversitesi’ndeki uzmanlar önceki gün kuş gribi virüsünü laboratuvarda üretmeyi başarınca Washington’u “biyoterör” korkusu sardı.

Bu verilerin teröristlerin eline geçerek, biyolojik silah olarak kullanılacağından endişenen ABD, söz konusu dergilerden kuş gribiyle ilgili makalesini sansürleyerek yayınlamasını talep etti.

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Nature ve Science dergileri, iki araştırma grubunun laboratuvarda geliştirdikleri ve mutasyona uğrayarak insanlar arasında hızla yayılma özelliği taşıyan kuş gribinin yeni bir versiyonu hakkındaki bilimsel makaleye sayfalarında yer vermek istedi. İşte bu aşamada devreye giren Amerikan Ulusal Biyogüvenlik Danışma Kurulu, laboratuvarda geliştirilen kuş gribiyle ilgili makalelerin sansürünü istedi. ABD’nin bu talebi iki dergi tarafından halkın bilgi edinme özgürlüğünü kısıtlayacağı ve halk sağlığını tehdit edeceği gerekçeleriyle reddedildi. İki dergi tarafından bu istekleri kabul görmeyen Amerikan Ulusal Biyogüvenlik Danışma Kurulu kamuoyunu bilgilendirmek için bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklamada Kurul’un daha önce bir bilimsel makalenin sansürlenmesi için hiçbir zaman girişimde bulunmadığı hatırlatıldı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?