İhsanoğlu New York Metropolitan Müzesinde Resepsiyon verdi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, New York’un dünyaca ünlü Metropolitan Sanat Müzesinde (MET) açılışı geçen yıl Ekim ayında yapılan İslam Eserleri Bölümünde, ”Arap Ülkeleri, Türkiye, İran, Orta Asya ve Güney Asya Galerileri”nin tanıtımı çerçevesinde resepsiyon verdi.

Koç Ailesinin adının da verildiği yeni galerilerin yıl boyu tanıtımı kapsamında, İİT ve MET’in, Coca Cola şirketinin desteğiyle düzenledikleri resepsiyonda ev sahipliğini İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu ile birlikte MET Müdürü Emily Rafferty yaptı.

Yoğun katılımın olduğu resepsiyona BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, eşi Yoo Soon-taek ile birlikte geldi.

Resepsiyona Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan ve eşi Lale Apakan, Filistin’in BM Temsilcisi Riyad Mansur, Azerbaycan’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Aşkın Mehdiyev, Irak’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hamid El Bayati, New York Başkonsolosu Levent Bilgen ve eşi Ayşe Bilgen, İİT’nin BM Temsilcisi Ufuk Gökçen de katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan MET Müdürü Emily Rafferty, ABD’nin en büyük müzesi olan MET’te yeni açılan galerileriyle gurur duyduklarını belirtti. ”Arap Ülkeleri, Türkiye, İran, Orta Asya ve Güney Asya Galerileri”nin 15 tane olduğunu ve bu galerilerde yer alan eserlerin toplam 23 ülkeden getirildiğini belirten Rafferty, galerilerin, açıldıkları günden bugüne neredeyse 400 bin kişi tarafından ziyaret edildiklerini söyledi.

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu da eşi Füsun İhsanoğlu ile ev sahipliği yaptığı gecede yaptığı konuşmada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a yoğun programına rağmen resepsiyona katılması dolayısıyla teşekkür etti.

MET’in açtığı bu yeni galerilerin İslam sanatının son derece görkemli bir koleksiyonunu oluşturduğunu belirten İhsanoğlu, bu nedenle bu yeni galerilere ”İslam Galerileri” demek istediğini ifade etti. MET’in ilk kez 1975 yılında açtığı İslam Galerilerini 2003 yılında yeniden restore etme amacıyla kapattığını ve o zamandan beri yeni galerilerin açılmasını beklediklerini söyleyen İhsanoğlu, MET’i ve bu güzel galerin açılmasına katkıda bulunan aileleri, kurumları tebrik etti ve yaptığı katkılar sonucu ismi iki galeriye verilen Koç Ailesine de özellikle saygılarını sunmak istediğini ifade etti.

İhsanoğlu konuşmasında farklı dinlerin ve kültürlerin, farklılıklarını bir tarafa bırakarak ortak değerler üzerinde ortak anlayış, saygı ve diyalog geliştirmelerinin zamanı olduğunu vurguladı.

”Hazine içinde hazine”

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da gecenin onur konuğu olarak yaptığı konuşmasında, yeni açılan galerilerin ”hazine içinde hazine” olduklarını belirterek, galerileri daha önce eşiyle birlikte gezdiklerini ve çok etkilendiklerini söyledi.

Bu sanat galerilerinin kültürler ve dinler arasında görülen yanlış anlamaların en iyi ilaçlarından biri olduğunu belirten Ban, galeride sergilenen eserlerin, İslam kültürünün ve sanatının zenginliğini gösterdiğini, aynı zamanda barışçıl şekilde beraber yaşamanın önemini de gösteren dünyaya açılan bir pencere olduğunu kaydetti. Ban, BM’nin de bu kapsamda insan haklarını koruyarak, Medeniyetler İttifakı girişimini ilerleterek ve İİT ile işbirliği yaparak aynı amaç için çalıştığını anlattı.

BM Genel Kurulu Başkanı Nasır Abdülaziz El Nasır’ın özel kalem müdürü Mutlak El-Kahtani de konuşmasında, daha önce galerileri gezme fırsatı bulan ve çok beğenen El Nasır’ın yurt dışında bulunduğu için geceye katılamamaktan dolayı üzgün olduğunu ifade ettiğini bildirdi. El Nasır’ın mesajını da okuyan Kahtani, El Nasır’ın galeride yer alan koleksiyondan gurur duyduğunu ve eserlerin İslam medeniyetinin ne kadar başarılı olduğunu gösterdiğini söylediğini aktardı.

Coca Cola şirketinin Türkiye ve Orta Asya Başkanı Galya Molinas da konuşmasında, geceye katılamayan Coca Cola Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent’in selamlarını getirdiğini belirtti. İİT’nin hoşgörü ve diyalog için çalıştığını söyleyen ve İhsanoğlu’nun liderliğini öven Molinas, sanatın evrensel olduğunu ve sanatın tüm insanları bir araya getirdiğini ifade etti. Molinas bu kapsamda MET ve İİT ile birlikte bu galerilerin tanıtımı için beraber çalışmaktan onur duyduklarını söyledi.

İslam Eserleri Bölümünün küratörü Sheila Canby de yoğun çalışmalar neticesinde galerileri açmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından konuklar galerileri, rehberlerin eşliğinde gezdiler.

ABD’deki temaslarını tamamlayan İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu’nun bugün New York’tan ayrılması bekleniyor. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?