İki kez düşen ‘mortgage’ bu kez yükseldi

Geçtiğimiz ay iki kez düşen mortgage oranları yedi hafta içinde ilk kez yükseldi. Freddie Mac’in verilerine göre temmuz ayında mortgage oranları ibresi tarihinin en düşük seviyelerini göstermişti. Hatırlayacak olursak geçen ay 30 yıllık sabit mortgage oranları son olarak yüzde 3.56’dan yüzde 3.53’e buradanda yüzde 3.49’a inmişti. Buda 1971’den bu yana görülen en düşük faiz oranlarına işaret ediyordu.

Ağustos’un ilk haftası 30 yıllık sabit mortgage faizleri yüzde 3.49’dan yüzde 3.55’e tırmandı. 15 yıllık mortgage oranları ise 0.6 puan değer kazanarak yüzde 2.8’den yüzde 2.83’e yükseldi.

Her ne kadar mortgage oranları yüzde 3.55’leri gösterse de; bu oran yüksek sayılmaz hatta geçtiğimiz yıllara oranla çok çok iyi diyebiliriz. Altı sene öncesine bakarsak  fazilerler en iyi kredi skoruna sahip alıcılar için bile ortalama yüzde 7 civarındaydı. Elinde nakit parası olmayan ve gerek oturmak için gerekse yatırım amaçlı olarak gayrimenkul almak isteyenler bu düşük faiz oranlarını fırsata çevirmeleri gerekir. Zira emlak piyasasındaki durgunluk devam ediyor her ne kadar temmuzda piyasa dönüm noktasını yaşayarak yükselişe geçti gibi abartılı haberlerler duysak da bu  sizi yanıltmasın. Evet doğru piyasada bir kıpırdanma oldu ama bu hareketlilik gayrimenkul pazarına  sadece yüzde 1 oranında bir ivme kazandırıdı. Dolayısıyla  ev ya da işyeri almak isteyenlerin bu tarz ufak tefek dalgalanmaları dikkate alarak morali bozulmasın zira piyasa hala pazalığa çok açık ve oldukça güzel yerler değerinin altında satın alınabilinir.    

Sorularınız için: [email protected]

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?