İki numaradan Türkiye’ye 6 mesaj

ABD’nin iki numaralı ismi Joe Biden, Türkiye ziyareti kapsamında kamuoyuna ve basına açık ilk ve tek konuşmasını İstanbul’da yaptı.

Biden, Harbiye’deki Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’ndeİkinci Girişimcilik Zirvesi’nde kürsüye çıktı.

Salon tıklım tıklımdı. Yalnızca Türkiye’den değil, Ortadoğu, Afrika ve Asya’dan da çok sayıda katılımcı Biden’ı dinlemek üzere hazır bulundu.

Bugüne kadar Lütfü Kırdar’da çok sayıda zirve ve toplantı takip ettim. Ancak ilk kez bu kadar kalabalık bir toplantı gördüm.

Cumartesi günü ve sabahın erken bir saati olmasına karşın kongre merkezine girişte ve kayıt bankolarının önünde uzun kuyruklar oluşmuştu.

KALABALIK ZAFİYET YARATTI

Ancak bu kalabalık güvenlik zafiyetlerini de beraberinde getirdi. Genellikle bu tarz zirvelerde hem kongre merkezine girişte hem de ana salonun önünde güvenlik kontrolleri kurulur.

Bu kez yalnızca girişte kontrol vardı. Kalabalık nedeniyle kontrolden geçmeden içeri girenlerin olduğunu da gördüm.

Çantalar x-ray cihazlarına sokuldu. Ancak genel uygulamanın aksine, özellikle benimki gibi içinde çok sayıda elektronik cihazın olduğu çantaların dahi içine bakılmadı.

Bu durum, katılımcılarda şaşkınlık yarattı. Çünkü bugüne kadar ABD’den çok üst düzeyde katılımın olduğu bu tarz toplantılarda bazen abartılı ve saçma bulunan güvenlik önlemlerine rastlamak artık olağan kabul ediliyordu.

ANKARA’DA DA GÜVENLİK SIKINTISI

Güvenliğin beklediğimden daha zayıf olduğunu Twitter’da yazdım.

Ankara temsilcimiz Zeynep Gürcanlı da bunu görünce beni arayıp Ankara ile ilgili bir anekdotu anlattı.

Ankara’da da Biden ilk geldiği zaman bir gazeteci güvenlik kordonunu aşıp, uçağın merdiveninde protokolle birlikte ABD Başkan Yardımcısı’nı karşılayanlar arasında yer almış.

Şimdi bu güvenlik açığının nasıl oluştuğu araştırılıyormuş.

Tekrar İstanbul’a dönersek…

ERDOĞAN’A GEÇMİŞ OLSUN

Zirve ekonomik konularla ilgili olsa da, Biden Türkiye’ye yönelik mesajlarını verebileceği tek açık ortamın bu olacağı düşüncesiyle,konuşmasında Ankara’da yaptığı temaslarla ilgili siyasi değerlendirmelerine yer verdi.

Biden, sözlerine Başbakan Tayyip Erdoğan’a geçmiş olsun dileyerek başladı: “Hem Başkan Barack Obama’nın hem de Washington yönetiminin geçmiş olsun dileklerini bugün bizzat Başbakan Erdoğan’a ileteceğim.”

Bu sözler, salonda Başbakan Erdoğan’ın adı her telaffuz edildiğinde olduğu gibi büyük alkış topladı.

BIDEN’IN MESAJLARI

Biden bu girizgahın ardından daha konuşmasının başında gündeme ilişkin bazı değerlendirmelerine yer verdi. Biden’ın mesajlarını şöyle toplayabiliriz:

1. NATO’da, Afganistan’da, Irak’taki yakın işbirliklerimiz bizim için önemli.

2. PKK’ya karşı vermekte olduğumuz büyük mücadele ve yakın zamanda gerçekleşen saldırılar sonucunda hayatlarını kaybeden sivil vatandaşlarla ilgili endişeliyiz.

3. PKK ile mücadelemiz sürecek.

4. Suriye konusunda Türkiye ile aynı noktada duruyoruz. İkimiz de (Suriye Devlet Başkanı) Beşar Esad’ın gitmesini istiyoruz. Türkiye’yi destekliyoruz.

5. Türkiye’de anayasal bir reform gündemde. Bu reformların Türkiye’de demokrasiyi ve insan haklarını güçlendireceğine inanıyoruz.

6. İki önemli müttefikimiz Türkiye ve İsrail’in aralarındaki sorunları çözme konusunda bir fırsat yakalamalarını umuyoruz.

KADIN VE İNTERNET VURGUSU

Biden ile ilgili olarak şunu da vurgulamak gerekiyor ki oldukça etkileyici bir konuşmacı.

Kürsüye çıkan dördüncü isim olmasına ve konuşmasının önemli bir bölümünü girişimcilik gibi teknik bir konuya ayırmasına rağmen tonlamalarını ve mimiklerini çok iyi kullanarak, dikkatin de dağılmasını engelledi.

Biden’ın konuşmasında özellikle iki bölüm büyük alkış aldı. Bunlardan ilki kadınlara fırsat eşitliği tanınması ve kadınlara bu fırsatı tanımayan ülkelerin potansiyellerinin ancak yarısını kullanabildiklerine ilişkin bölümdü.

Diğer bölüm ise şuydu:

“İnterneti siyasi konulara kapatan ancak ekonomik meselelere açık tutan ülkeler çıkmaz sokağa girmiştir. Tek bir internet vardır. Ve özgür ve açık olmalıdır.”

Biden konuşmasında ayrıca geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Apple’ın kurucusu ve CEO’su Steve Jobs’a da sık sık yer verdi.

Jobs’ın “farklı düşün” ilkesinin herkes için geçerli olduğunu vurgulayan Biden, “Türkiye’ye geldiğim zaman Büyükelçi Ricciardone’nin neden bir sonraki Steve Jobs’ın Türkiye’den çıkabileceğini söylediğini de anladım” dedi.

ERDOĞAN’A ALKIŞLA DESTEK

Biden’dan önce Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Birleşik Arap Emirlikleri Ekonomi Bakanı el Mansuri ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan söz aldı.

Çağlayan, “Sayın Başbakanımızı çok özledik ve en kısa süre içerisinde aramızda görmek istiyoruz” derken, Babacan da katılımcılara “Size Başbakan’ın selamını getirdim” diye seslendim.

Salondaki katılımcılar, geçmiş olsun dileklerini dakikalarca alkışlayarak, zirvede yer alamayan Erdoğan’a da selam göndermiş oldular.
[email protected]

İrem Köke. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?