İkinci elleri bile değerli

Yapılan bir araştırmaya göre ikinci el piyasasında özellikle iPhone’lar değerini en az yitirirken, Android ve BlackBerry’ler iPhone’ların gerisinde kaldı.

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde alınan cihazların kısa sürede demode olduğu herkesin malumu. Özellikle hızla eskiyen ve yeni modelleri kısa sürede piyasaya sürülen cep telefonlarını elden çıkarmak isteyen kullanıcılar telefonlarını hangi fiyat üzerinden satacağını merak ediyor.

İşte tam bu noktada Priceonomics bir araştırma yaptı; araştırmanın amacı ikinci el söz konusu olduğunda hangi telefonların değerini en az yitirdiğini tespit etmekti. Araştırmaya iPhone modelleri, 70 popüler Android telefon modeli ve yine 30 popüler BlackBerry modeli dahil edildi.

Araştırmaya göre ikinci el değerini diğer telefonlara nazaran daha fazla korumayı başaran telefon iPhone oldu. iPhone’lar 18 ay sonrasında değerinin yüzde 53’ünü korumayı başarırken, bu rakam Android cihazlarda yüzde 42, BlackBerry’lerde ise yüzde 41 oldu.

Özellikle sık sık telefon değiştiren kullanıcıların cihaz alırken ikinci el pazarını da iyi analiz etmeleri önem arz ediyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?