İkinci raunt için nefesler tutuldu

ABD’de 6 Kasım seçimlerine üç hafta kala, Başkan Obama ve Cumhuriyetçi aday Mitt Romney bu akşam üç turlu başkanlık münazaralarının ikinci ayağına çıkıyor.

İlkinde Romney’nin Obama karşısında elde ettiği ezici üstünlüğün ardından anketlerde tırmanması ve “fakir Amerikalıları” önemsemediğini söylediği yüzde 47 gafını dahi unutturmasının ardından herkes Obama’nın bu kez kibarlığı bırakıp daha girişken olacağını düşünüyor.

İKİ SEFERDİR AYNI ÜNİVERSİTE

Bu akşamki münazarada konu hem iç hem de dış politika olacak. Yer ise Başkanlık Münazarası Komisyonu’ndan geçen yıl da bir kontenjan kopartmayı başaran New York’taki Hofstra Üniversitesi. Münazara TSİ ile yarın 04.00’de olacak.

Salondaki üniversite öğrencilerden gelecek sorularla gerçekleşecek münazara öncesi okul yönetimine iki yıl üst üste nasıl bir başkanlık tartışmasına ev sahipliği yapmayı başardıkları sorulunca Rektör Stuart Rabinowitz müfredatlarını bile buna göre ayarladıklarını söyleyerek yanıt verdi.

Koydukları derslerden bazıları: “Sınıf çatışması ve 2012 Seçimleri”, “Neden siz oy verebilirken Apple şirketi oy veremez”, “Ben Tanrı’ya oy veriyorum: Din ve 2012 Seçimleri”.

SALLANAN EYALETLERDE OBAMA ÖNDE

Münazara öncesi Obama ülke genelinde en son yapılan Ipsos anketine göre yüzde 47 ile Romney’nin iki puan önünde. Ayrıca yaz başında kampanya bağışlarında Romney’nin gerisinde kalan Demokrat Parti adayı, Ağustos’tan sonra Eylül’de de Romney’yi para yarışında yine geçti ve 181 milyon dolarla yeni bir rekor kırdı. Romney Kampanyası ise 170 milyon dolarda kaldı.

Seçimin asıl kritik faslı, bütün toplanan bağışların harcandığı, hem Demokratlara hem Cumhuriyetçilere kayabilecek sallanan eyaletlerde de yine Obama önde gözüküyor. Buna göre 12 sallanan eyaletin 9’unda Obama önde. Bunlar: Iowa, Michigan, New Hampshire, New Mexico, Nevada, Ohio, Pennsylvania, Virginia, Wisconsin. Romney’nin önde olduğu üç sallanan eyalet ise Colorado, Kuzey Carolina ve kritik yerlerden Florida.

Florida en son ankete göre Romney gözünse de ilk münazaradan önce Obama burada 10 puana yakın öndeydi. New York münazarasının ardından iki liderin son düellosu da 22 Ekim’de sadece dış politikanın tartışılacağı Florida’da yapılacak.

20 YILDIR İLK KADIN

Bu gecenin başka bir önemi de, tartışmayı yönetecek CNN anchor’ı Candy Crowley’nin, 20 yıldır bir başkanlık münazarası yönetecek ilk kadın olması. Münazara moderatörleri hep erkek olunca, bu sefer bir kadının da moderatör olması için Amerikalılar kampanya düzenleyip Münazara Komisyonu’na 130 bin imzalı bir dilekçe sunmuşlardı. Komisyon da 1992’deki münazaralardan birini yöneterek tarihe ilk kadın moderatör olarak geçen Carole Simpson’dan uzun bir sonra yine bir kadın moderatör atadı.

Format gereği bu akşamki tartışmada sorular halktan gelecek. Crowley’nin kendi soru sorma, hatta soruları farklı şekilde sorma hakkı dahi yok. Ama sorulan soruya cevap verilmesini sağlayacağından kimse şüphe etmiyor. Münazaradan önce, nasıl bir moderasyon izleyeceği soruldu. “Eğer salondakiler elmalar hakkında sorar, cevap portakallar hakkında olursa, ‘Bir dakika, soru elmalar hakkındaydı, biz de bundan bahsedelim’ diyeceğim” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?