İklimler değiştikçe küçüleceğiz

Küresel iklim değişikliği tartışmaları devam ederken, Amerikalı bilim insanları daha önceki sıcak periyodlardan birinde atların atalarının boylarının yüzde 30 oranında küçüldüğünü belirledi.

Bunun üzerine Alman Bild Gazetesi de “İnsanların boyu yakında sadece bir metre mi olacak” diye sordu.

Isınmanın etkisi ‘çekme’

Bu soruya neden olan gelişme Florida Üniversitesi araştırmacılarının bir keşfi. Küresel ısınmanın memelilerde bir tür “çekme efektine” neden olduğunu belirleyen bilim insanları, bilimsel adı “Sifrhippus” olan atların boylarında 130 bin yıllık bir dönemde yüzde 30 oranında küçülme olduğunu saptadılar. Jonathan Bloch, yazdığı makalede, “Memelilerin palaozan-eozan-sıcak dönemde daha küçük olduğu çoktan biliniyordu. Ama sıcaklıkların beden ölçülerinde bir etkisi olup olmadığını bilmiyorduk” diyor.

Atlar kedi kadar küçüldü

BİR tür minyatür at olan “Sifrhippus”, binlerce yıllık bir dönemde kedi büyüklüğüne kadar gerilemiş. Soğuma dönemi başladığında da sözkonusu hayvanın vücut ölçüleri gelişmeye başlamış. Florida Üniversitesi’nden Dr. Ross, “Aynı şeyi yakın gelecekte yaşayacak mıyız belli değil, yine de olası görünüyor” dedi.. (Hürriyet)

Önceki haberPrezervatif kazası
Sonraki haberKafa nereye kaykay oraya
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?