İlk resmi görüşme Gül’le

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yemin ederek göreve başlayan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile Bişkek’te bir araya geldi. Gül, Atambayev’in seçildikten sonra ilk resmi görüşmesini gerçekleştirdiği lider oldu.

Cumhurbaşkanı Gül’ün, Atambayev ile yaptığı görüşmede, “Konuşmanızda söylediğiniz gibi hukuk devleti kurallarını tam anlamıyla hayata geçirirseniz Kırgızistan cazibe merkezi olur” dediği öğrenildi.

Basına kapalı yapılan görüşme, Türkçe gerçekleştirildi. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Gül, Atambayev’e cumhurbaşkanı seçimleriyle büyük bir demokratik olgunluk gösterildiğini ve bugün yapılan devir teslim töreni ile de bunun hayata geçtiğini söyledi.

Atambayev’in devir teslim töreninde yaptığı konuşmanın çok güzel olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Atambayev’in konuşmasının tüm dünyada olumlu yankı yapacağını ifade etti.

“Konuşmanızda söylediğiniz gibi hukuk devleti kurallarını tam anlamıyla hayata geçirirseniz Kırgızistan cazibe merkezi olur” diyen Gül, Kırgızistan’ın sanayi ve turizm yatırımlarını çekeceğini söyledi. Gül, Türk işadamlarını Kırgızistan’a yatırım yapma konusunda teşvik edeceğini de dile getirdi.

Almazbek Atambayev’in de görüşmede, cumhurbaşkanlığı görevine başladıktan sonra yaptığı ilk resmi görüşmenin Cumhurbaşkanı Gül ile olduğunu belirterek, “Bu bütün Türk dünyası için bir simge. Sizin atalarınız da buralardan gitti. Burası sizin anayurdunuz” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül’e, “Törene katılmanızı çok istiyordum ağabey” diye hitap eden Atambayev, Gül’ün ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Görüşme öncesinde Gül ve Atambayev kucaklaşarak basın mensuplarına poz verdiler.

Öte yandan Cumhurbaşkanlarının huzurunda Türkiye adına Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal, Kırgızistan adına da Maliye Bakanı Melis Mambatjanov tarafından Kırgızistan’ın Eximbank borçlarının silinmesine dair anlaşma imzalandı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?