İmparatorsun ama büyük şirket yönetemezsin

İngiliz milletvekilleri, dünyanın en büyük medya imparatorluğunun sahibi olan Rupert Murdoch’un (81) “büyük şirket yönetecek kapasitesi olmadığı”na hükmetti.

İngiltere Parlamentosu bünyesinde kurulan “Partilerarası Kültür, Medya ve Spor Komisyonu”nca hazırlanan bir raporda, yönettiği gazetelerin siyaset ve sanat dünyasından, sıradan halka kadar hemen tüm toplumsal kesimlerin iletişimlerini kanunsuz olarak takip ettiği ortaya çıkan Murdoch’un bu konulardaki tavrı “bilinçli körlük” olarak değerlendirildi.

Balık baştan kokar mesajı

Amerikalı işadamının, telekulak faaliyetlerini, herkes gibi sonradan öğrendiğini açıklamasını eleştiren komisyon, raporunda, “Rupert Murdoch, büyük uluslararası bir şirketi yönetme faaliyetine uygun biri değil” ifadesini kullandı. Raporda, skandalın patlak vermesinden sonra kapatılan News of the World gazetesi ve Murdoch’a ait diğer basın organlarındaki “telekulak kültürü”nün, “yukarıdan aşağıya doğru indiği” ifade edildi.

Rapor, örtülü olarak Murdoch’un başında bulunduğu News Corp’un, yüzde 39’una sahip olduğu Sky Broadcasting şirketini kontrol etme uygunluğuna sahip olmadığını da ima etti. İngiltere’de televizyon yayıncılığını düzenleyen Ofcom, “Yayıncılık ruhsatı bulunan kişinin hâlâ bunu yapabilecek uygunlukta olup olmadığını anlamak Ofcom’un sorumluluğundadır. Kanıtları inceliyoruz” dedi.

Haksız ve taraflı

Dün kısa bir açıklama yayınlayan News Corporation, kendilerinin bu süreçte hata yaptıklarını, çok yavaş ve çok savunmacı davrandıklarını kabul ettiklerini ancak komisyonun raporunun “haksız ve fazlasıyla taraflı” olduğunu savundu. Raporun da “dikkatle değerlendirildiği”, komisyonun görüşlerine ayrıntılı bir yanıt verileceği ifade edildi.

Murdoch’a hakaret gibi rapor

İngiltere’deki telekulak skandalının merkezinde bulunan medya imparatoru Rupert Murdoch, kariyerinin belki de en büyük hakaretlerinden birini işitti. Parlamentoda kurulan bir komisyon, Murdoch’un “büyük şirket yönetebilecek birisi olmadığı” kanısına vardı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?