İnadına Şenol Güneş

İnadına Şenol Güneş…
Demedi demeyin sonra…

Son günlerde Şenol Hocamız aleyhinde bir kampanyadır gidiyor. Genç arkadaşlardan, hocamıza yönelik ağır hakaretler içeren yorumlar okuyorum. Ve tabii üzülüyorum.

Eskilerin ” İnsaf terazisini elden bırakmamak” diye bir sözü vardır. Şimdi insaf terazisini elden bırakmadan konuya bir bakalım.

Çok basit bir soru soracağım. Sezon başında, yönetime ” Benim Türk oyuncularımı satmayın, mutlaka muhafaza edin” diye feryadü figan eden Şenol Hoca değil miydi? Sen transfer yaparken, takımın teknik patronunun değil de futbolcu simsarlarının tavsiyelerini dikkate alırsan, Şenol Hoca’ya tek kelime söylemeye kimsenin hakkı olamaz.

Yönetim, sattığı oyuncularımız ve aldığı topçularla ilgili Şenol Hocanın sözünü dinlememiştir. Bunlar benim uydurduğum şeyler yada bir yerlerden duyduğum rivayetler değil, bizatihi vakıf olduğum gerçek bilgilerdir.

Oturmuş bir takımın ana iskeletini bozacaksın ( Egemen-Selçuk-Umut) hicbir derinliği olmayan bir takım kuracaksın, sonra hocaya al bu takım ile şampiyonlar liginde üst tura çık, Türkiye’de şampiyon ol, kupada yoluna devam et diyeceksin. Artı lig başladıktan sonra play off diye birşey çıkacak, sende başkan olarak buna itiraz etmeyeceksin ve hatta destek vereceksin, sonra yedek kulubesi bom boş bir takım ile 3 günde bir maç yapacaksın. Takım sendeleyince de Şenol Güneş gittsin diyeceksin.

Biz Şenol Güneş’in, bilge ve filozof bir insan olduğunu söyledik ama siz ondan sihirbaz olmasını bekliyorsunuz. Bilgeler asla sihirbaz değillerdir. Buradan küçük bir soru daha sormak istiyorum. Ben hep Umut’u sevdim ve emeğine saygı duydum. Ve takımımızın başına hangi hoca gelirse gelsin Umut’tan vazgeçmedi. Şimdi Fransa’daki hocası da Umut’tan vazgeçmiyor. Umut gitsin diye kampayalar yapan kardeşlerime soruyorum. Umut mu , Henrigue mi? Cevabımızı merak ediyorum.

Oynayamayacak oyuncular ile 5 yıllığına anlaşan yönetim, acaba neden banko oynayacak olan Egemen ve Selçuk ile 3 yıllığına anlaştı. Hem gittiler, hem takıma tek kuruş kazandırmadılar. Onların gidişlerindeki karaktersiz yapı bir yana ama yönetime bakan yönünü de unutmayalım. Sen hocanın elinden kozlarını al, sonra sihirbazlık yapmasını bekle? Başka bir isteği olan !!!

Şenol Güneş 96’da gönderilmeseydi, Güneş bizim Ferguson’umuz olmaz mıydı? 96 ile 2011 arasına birden çok şampiyonluk sığdırmaz mıydık?

Arada değiştirdiğimiz hangi hoca, Şenol Güneş’ten daha kalıcı ve daha iyi işler yaptı?

Milli Takıma hangi hoca Şenol Hoca’dan daha fazla oyuncu verdi? Bu bizim için büyük bir onur olmadı mı?

Millet kendi çakmalarına imparator ismi veriyor, biz kendi bilge hocamızı yerden yere vuruyoruz. Neden Şenol Güneş’i futbolun bilgesi olarak anmıyoruz? Futbolu Güneşten daha iyi bilen kaç kişi var Türkiye’de. Varsa kimlerdir, ben bilmiyorum? Öğrenmek isterim doğrusu…

Şenol Hoca’nın bir aile büyüğü olarak Türk insanına yaşarak gösterdiği örnek bir insan potresine sahip başka kim var?

Bir filozof edasıyla eline gelen her malzemeyi işleyip yıldıza dönüştüren Şenol Hocamız değil miydi?

Bu şehri, bu şehrin insanını, bu şehrin hassasiyetlerini, güçlü ve zayıf yanlarını Şenol Güneş’den daha iyi hangi hoca bilebilir?

Ezcümle, Şenol Güneş tıpkı bizim gibi, Trabzonspor’un dışında, başka hiçbir takım tutmayan biri değil midir? Kaç tane hoca var, başında olduğu kulübün taraftarı olan?

Bakın demedi demeyin. Elimizde ahlaklı, insan güzeli, Trabzon sevdalası, bir emektar, bir bilge hocamız var, gelin bu adamın gönlünü kırmayalım. Bütün Trabzon düşmanlarının aynı zamanda Şenol Güneş’in varlığından da rahatsız olduğu bir ortamda, gelin rakiplerimizin ekmeğine yağ sürmeyelim.

Bir tane Güneşimiz var, onu da söndürmeyelim.
Bak sonra çok ararız.
Benden söylemesi vesselam…

HARUN ÇELİK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?