İngiliz tankları 67 yıl sonra Almanya’da

İkinci Dünya Savaşı’nın bitişinden 67 yıl sonra İngiliz tankları yeniden Almanya topraklarına girecek. Ancak bu sefer durum bambaşka.

Bütçe kesintileriyle baş etmeye çalışan İngiltere Savunma Bakanlığı, Gloucestershire’da bulunan bir araziyi gelir olsun diye satışa çıkarmaya karar verdi. Ashchurch adı verilen arazide tutulan, kullanıma hazır 6 bin kadar askeri araç da Almanya’ya gönderilecek.

Guardian’ın haberine göre tankların yeni adresi Almanya’nın batısındaki Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan Mönchengladbach şehri. Zira burada İngiltere’ye ait Ayrshire Kışlası bulunuyor.

KISA SÜRELİ ÇÖZÜM
Savunma Bakanlığı kaynakları, tankları Almanya’ya göndermenin, İngiltere’ye zaman kazandırmak için yapılan geçici bir uygulama olmasını ümit ediyor. Ancak bu çözüm birçok açıdan pratik görünse de Bakanlık içinden bazı çevreler İngiltere’nin alay konusu olmasından endişe ediyor.

Çünkü İngiltere şu an binlerce askerini Almanya’dan çekiyor. Bu da İngiliz tankları bir tarafa giderken, askerlerin aksi tarafa gitmesi anlamına geliyor. Dahası İngiltere dışına gönderilen tanklara, acil bir durumda ulaşılamayacağı kaygısı da söz konusu.

“MASRAFLI İŞ”
Bovington’ta bulunan Tank Müzesi’nin küratörü David Willey, “Bu kadar çok aracı, özellikle de tankları Almanya’ya göndermek zor ve pahalı bir iş olacak. Gönderilen tankların da güvenli bir yerde tutulması gerekiyor çünkü bu tanklarda ordunun gizli tutmak isteyeceği sistemler var” dedi.

Diğer yandan tankların tamamını Almanya’ya göndermeden konunun halledilebileceğine inananlar da var. Savunma Bakanlığı’ndan bazı isimler, askeri araçlara İngiltere’de de yer bulunabileceğini belirtiyor.

Tanklar A noktasındaki Gloucestershire’dan B noktasındaki Mönchengladbach’a gönderilecek.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?