İngiltere Başbakanı’nı zora sokacak gelişme

İngilterepolisi dün, büyüyen telekulak skandalı sonucu Avustralyalı sahibi Rupert Murdoch tarafından kapatılan, 163 yıllık News of the World gazetesinineski genel yayın yönetmeni Rebekah Brooks ve eşi Charlie Brooks’un da aralarında bulunduğu altı kişiyi gözaltına alındı.

“Adaleti engelleme girişiminde bulunmak” suçlamasıyla gözaltına alınan Brooks ile yarış atı eğiticisi ve yazar Charlie Brooks, daha sonra kefaletle serbest bırakıldı.

ÇÖP KUTUSUNDAN ÇIKAN NOTEBOOK VE iPAD YAKTI

Medya patronu Rupert Murdoch’ın sahibi olduğu News Corporation’ın İngiltere’deki ayağı olan News International şirketinin yayımladığı “News of the World” gazetesinin, sansasyonel haberler yapmak amacıylapolise ödeme yaptığı ve birçok tanınmış kişinin telefonlarını yasadışı olarakdinlediği ortaya çıkmıştı.

Skandalın patlak vermesinin ardından gazetedeki görevinden ayrılan Rebekah Brooks, ilk kez 17 Temmuz’da gözaltına alınmıştı.

Ertesi gün ise çiftin evlerininyakınlarındaki oto parktaki bir çöp kutusunda bulunan bir çantadan,Charlie Brooks’a ait bir dizüstü bilgisayar ile iPad çıkmıştı. Elektronik eşyaların yer aldığı çanta, apartmanın güvenlik görevlisi tarafından polise teslim edilmişti.

Brooks, içinde soruşturmayla ilgili bilgi olmadığını iddia ettiği bilgisayar ve iPad’in bulunduğu çantayı düşürdüğünü ve çantanınbir arkadaşı tarafından yanlışlıkla çöpe atıldığını öne sürmüştü. Ancak Brooks’un bu savunması kamuoyunda pek inandırıcı bulunmamıştı.

“HORSEGATE”

Charlie Brooks’un telekulak soruşturması kapsamında gözaltına alınmasının, İngiltere Başbakanı Cameron’ı da zor durumda bırakabileceği belirtiliyor.

Charlie Brooks ile 30 yıldır dost olan Cameron, Brooks’tan at aldığını itiraf etmişti.

“Horsegate” adı verilen olayda, bir dönem Cameron’ın da bindiği “Raisa” isimli eski polis atının 2008 ile 2010 yılları arasında Brooks ailesine kiralandığı ortaya çıkmıştı.

Cameron’ın sözcüsü, gözaltıların ardından yaptığı açıklamada, “Bu polis tarafından yürütülen operasyonel bir konudur” diyerek, yorum yapmaktan kaçındı.

Soruşturma kapsamında geçtiğimiz Temmuz ayında, Cameron’ın eski basın danışmanı ve “News of the World” gazetesinin eski genel yayın yönetmenlerinden Andy Coulson da gözaltına alınmıştı.

REBEKAH BROOKS KİMDİR

Rupert Murdoch’ın en gözde yöneticilerinden biri olarak bilinen Rebekah Brooks, “Kızıl Kraliçe” olarak anılıyordu.

Yaklaşık 22 yıl News International şirketinde çalışan Brooks, “News of the World” gazetesine ilk olarak 1989 yılında sekreter olarak girmişti. 32 yaşında “News of the World” gazetesinin başına geçen Brooks, İngiltere’de genel yayın yönetmenliği görevine getirilen en genç kişi olmuştu.

Grubun bir diğer gazetesi olan “Sun”ın da 2003-2009 yılları arasında genel yayın yönetmenliğini yapan Brooks, 2009 yılından Temmuz 2011’e kadar “News International”ın CEO’luğunu yürüttü.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?