İnternet’in duayeni yaşamını yitirdi

 

Türkiye’de ilk internet gazeteciliğini başlatan Gazeteci Yazar Yurtsan Atakan, 49 yaşında yaşamını yitirdi.

Atakan’ın teknoloji yazıları en çok okunan yazılar arasındaydı.

Bir başsağlığı mesajı yayımlayan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, “İnternet gazeteciliğinin temellerini İzmirli gazeteci Cafer Yarkent ile birlikte 1990’lı yıllarda atan ve internet gazeteciliğinin duayenlerinden kabul edilen gazeteci Yurtsan Atakan’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Meslek aşkı, sektöre kattığı yenilikler ve ileri görüşlülüğüyle hep bir adım önde olmuştu. Son nefesini verinceye kadar köşe yazılarında internet dünyasını korumak ve kullanımını artırmak için düzenli yazılar yazdı. Meslektaşımıza Tanrı’dan rahmet, geride kalan ailesi, yakınları ve Türk basın camiasına başsağlığı dileriz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atakan’ın biyografisi

Yurtsan Atakan 1963 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul İngiliz Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Cumhuriyet Gazetesi’nde başladığı gazetecilik hayatını Güneş Yayınları, Yayıncılık, IDG Türkiye, Yeni Yüzyıl, Star ve Hürriyet’te sürdürdü. Adam Dergisi Yazı İşleri Müdürü, PC World Genel Yayın Yönetmeni, IDG Türkiye Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulundu. 1994 yılında başladığı internet yazılarını, 1995 yılından itibaren Hürriyet Gazetesi’nde düzenli olarak yazmaya başlayarak, internetin Türkiye’de geniş halk kesimleri tarafından tanınmasını sağladı. 1995 yılından beri köşe yazarı ve internet Danışmanı olarak çalıştı.

Türkiye Bilişim Vakfı Bilişim Medyası Ödülleri kapsamında çeşitli yıllarda en iyi köşe yazısı, en iyi internet sitesi, en iyi fotoğraf ve bilişime verilen katkı dallarında çeşitli ödüller aldı.

Son olarak Akşam Gazetesi’nde ve Gusto dergilerinde aktif olarak köşe yazarlığına devam eden Atakan, Digitalage Dergisi ile naberler.com’un yayın yönetmenliğini, Dijital Ajans NeoBiz’in genel müdürlüğünü yaptı.

Kaynak; Izmir 9 Eylul Gazetesi

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?