Iowa Önseçiminden Sonra: Romney, Santorum ve Paul

Iowa önseçimi başkan adayının kim olacağını belirlemekten çok, zayıf adayların elenmesi açısından önemli.

Önseçimi altıncı sırada bitiren Minnesota milletvekili Michele Bachmann adaylıktan çekildi: “Iowa halkı net bir mesaj verdi. Ben de çekilme kararı aldım.”

Amerikan Üniversitesi profesörü Jennifer Lawless, Iowalı seçmenin önseçimlerin galibine de mesaj verdiğini söylüyor: “Romney önseçimi kazandı, ama oyların sadece yüzde 25’ini aldı. New Hampshire’da daha fazla destek bulması bekleniyor, ancak bu onun kuzey doğulu bir siyasetçi olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca, rekabet ettiği daha az aday adayı var. Iowa’nın verdiği esas mesaj, Romney’nin henüz parti tabanını kazanamadığıdır.”

Romney sadece parti tabanını kazanmanın ötesinde, daha muhafazakar Cumhuriyetçi Partili rakipleri tarafından da desteklenmiyor.

Temsilciler Meclisi eski başkanı Newt Gingrich; Iowa’da dördüncü geldi: “Açık konuşalım. Barack Obama’yla hesaplaşmaya başlamadan önce kendi aramızda hesaplaşmamız gerekiyor. Iowa kampanyasının son birkaç haftası bunu gösterdi.”

Gingrich kampanyasına devam ediyor, ancak Lawless’a göre önseçimi kazanma hedefinden vazgeçmişe benziyor.

Lawless, “Öyle görünüyor ki, Gingrich’in tek hedefi, Romney’nin önseçimi kazanmasını engellemek,” diyor.

Sosyal konularda muhafazakar olan seçmenler, Texas Valisi Rick Perry; Bachmann ve Gingrich arasında bölünmüşken şimdi Santorum’un arkasında görünüyor. Santorum bu kitlenin desteğiyle son hafta içinde Iowa’da ikinciliğe kadar yükseldi. Ancak Santorum’un başarısı uzun süreli olmayabilir.

Amerikan Üniversitesi’nden Lawless, “Basın, Santorum üzerinde henüz yoğunlaşmadı. Diğer adayların hedefi olmadı. Bütün bunlar yeni başlayacak,” diyor.

Romney’nin, Salı günü yapılacak New Hampshire eyaletinde başarıya ulaşması bekleniyor. Santorum ise Güney Carolina eyaletinde başarılı olabilir.

Peki, üçüncü kez başkan adayı olan Ron Paul hakkındaki beklentiler ne?

Lawless’a göre Paul’un fazla şansı yok: “Ron Paul’un başkan olma ihtimali bulunduğunu düşünmüyorum.”

Kararlı destekçileri olsa da Paul’un dış politikada izolasyondan yana olması ve devletin işlevi konusundaki bazı görüşleri Cumhuriyetçi seçmenden destek görmüyor. Bu da Mitt Romney ve diğer adaylara avantaj sağlıyor.

(VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?