İpekyolu Festivali kapılarını açtı

İpekyolu Festivali kapılarını açtı
Bu yıl ilk kez organize edilen İpekyolu Festivali, Texas’ta yoğun bir katılımla kapılarını açtı. İpekyolu üzerinde bulunan Türki ülkeleri Amerika’ya taşıyan festivale ilk gününde öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

Houston şehrinin Stafford Belediyesi sınırları içerisinde 60 dönüm arazi üzerinde kurulan alanda Türk dünyasının kültürel zenginlikleri tanıtılıyor. Festivalin ilk gününde Türkiyenin yanı sıra Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan ve  Kırgısiztan ülkelerinin yöresel dansları sergilendi. Katılımcı ülkelerin temsilcileri kendi damak tatlarını katılımcılara ikram etti. Kendi yöresel oyunlarını sergileyen dans grupları ise öğrencilerden büyük ilgi gördü.ORAK9728

Festivalin ilk günü olduğu halde sabah saat 10:00 sıralarında festival alanını dolduran öğrenciler müzik eşliğinde uzun süre eğlendi. Şölene katılan 6. sınıf öğrencisi Alexis Mandonado, festivalde çok eğlendiğini ifade etti. İlk defa bu tarz bir festival gördüğünü belirten Mandonado “Hem eğlendim hem de muhteşem yemeklerden yeme fırsatı buldum”dedi. Ankara Büyükşehir Belediyesine ait Fomget Folklor Grubu gösterisini tamamladıktan sonra öğrencilerle birlikte dans etti. İlk kez bir yöresel halk dansları grubuna eşlik eden öğrencilerin heyecanları görülmeye değerdi.

Festivalin ilk gününde ağırlıklı olarak dans gösterileri sergilenirken 5 Ekim Cuma akşamı Ömer Faruk Tekbilek sahne alacak. Cumartesi gecesi ise bütün ülkelerin katılımı ve Türksoy koordinasyonu ile halk dansları gösterisi sergilenecek. Programın son gününde gerçekleştirilecek olan Rafet El Roman konseriyle festival sona erecek. ORAK9713

Festivali organize eden Amerika Avrasya Turkuaz Konseyi Başkanı Kemal Öksüz, ilk günkü katılımın beklenenin üzerinde olduğunu söyledi. Özellikle öğrencilerin şölene büyük bir ilgi gösterdiklerini belirten Öksüz, “Hafta sonu çok daha büyük bir kalabalık bekliyoruz. Texas’ta ilk kez bu tarz bir festival organize ediliyor. 4 günlük programa toplam 40-50 bin civarında katılım bekliyoruz. ” diye konuştu.

Festival alanına günlük giriş ücreti 10$ iken, 4 günlük giriş biletini 15$’a satın almak mümkün.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?