iPhone 5’in üretilmeme nedeni ortaya çıktı

Aylardır iPhone 5 bekleyen teknoloji dünyası ve hatta tüm dünya Apple’ın Let’s Talk iPhone etkinliğinde deyim yerindeyse havasını aldı. Çoğu kişinin iPhone 4,5 olarak nitelendirdiği iPhone 4S ile şimdilik kitleleri oyalayan Apple’ın iPhone 5’i bekletmek için ise önemli bir gerekçesi var.

Forward Concepts’in sahibi analist Will Strauss’a göre, cihaza 4G olarak da bilinen LTE teknolojisini eklemek isteyen Apple, mevcut LTE çiplerinin büyüklüğünün istenilen form faktörü elde etmede sıkıntı yaratacağı gerekçesiyle iPhone 5’i ileri bir tarihe erteledi. Pazarda bulunan LTE uyumlu cihazlarda kullanılan çipler Apple’ın anakart tasarımını istediği gibi şekillendirmesini engelleyecek boyutta.

Bir başka analist Anand Shimpi ise iPhone 4’ün anakartının oldukça küçük olduğunu ve devre bileşenlerinin son derece hassas ve ince hesaplamalarla kart üzerine yerleştirildiğini belirtirken, cihazı kalınlaştıracak hiçbir bileşenin Apple tarafından hoş görülmeyeceğini ifade ediyor. Tim Cook’un CEO olmadan önce ilk nesil LTE çipleri ile ilgili yaptığı dizayn uyumsuzluğu değerlendirmesi de bu analist görüşlerini destekliyor. Shimpi’ye göre Apple’ın istediği gibi LTE çiplerinn üretilmesi 2012’nin ikinci yarısını bulacak. Dolayısıyla iPhone 5’i görmek için ise tüm dünya 2012’nin üçüncü çeyreğini bekleyecek. Öyle görünüyor ki iPhone 5 Marduk ile birlikte gelecek.  (Comuterworld-Turkiye)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?