iPhone’a girebilmek için 1 milyar dolar ödedi

Apple’ın iPhone ve iPad’lerde bulunan Safari tarayıcısına girebilmek için Google’ın 1 milyar dolar ödeme yaptığı ortaya çıktı.

Yıllardır büyük bir rekabet içerisindeler; ancak iş para kazanmaya geldi mi ortaklık kurmaktan da geri durmamışlar. Evet… Google ve Apple’dan bahsediyoruz.

Macquarie’den Ben Schachter’e göre Google, Apple’ın cihazlarında varsayılan arama motoru olabilmek için 2011 yılında tam 1 milyar dolar ödeme yapmış. Yani Google, iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarda bu şekilde birincil arama motoru olmak için kesenin ağzını bir hayli açmış.

2012’de ise Apple’ın Google ile yoluna devam edip etmeyeceği henüz bilinmiyor. Apple’ın Google’ın Safari’de varsayılan arama motoru olma talebini reddetmesi halinde 1 milyar dolar gibi büyük bir parayı da reddetmesi gerekecek. Ancak her geçen gün biraz daha popülerleşen ve 5 yıl içinde bilgisayarları geçmesi beklenen tabletlerin, dolayısıyla iPad’lerin içinde halihazırda Google’ın bulunması ise Apple için rekabette ciddi bir sorun yaratabilir. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?