Irak’ın dullarının sebebi ABD işgali

Irak’ta 5 dul kadından 3’ünün, eşini ABD’nin 2003 yılındaki Irak işgalinden sonra kaybettiği bildirildi.

Merkezi Los Angeles’ta bulunan “Relief International” adlı uluslararası yardım kuruluşunun yayımladığı rapor, Irak’ta yaşayan yaklaşık 15 milyon kadının yüzde 10’unun dul kaldığını, bunların yüzde 59’unun eşini işgal döneminde kaybettiğini gösterdi.

Raporda, suç çeteleri ve terörist grupların bu kadınları ağlarına düşürmeye çalışabilecekleri de vurgulandı.

Devletin, dul kadınların ciddi sorunlarını gözardı ettiği belirtilen raporda, çözümün bu kadınların sorunlarına çare olabilecek ve onlarla ilgilenebilecek birimlerin kurulmasından geçtiği kaydedildi.

Rapor, Bağdat’ta düzenlenen konferansta açıklandı.

Irak parlamentosu sözcüsü Usame El Nuceyfi, konferansta yaptığı konuşmada, dul kadınlara iş imkanı, kredi ve maaş sözü verdi.

“Bu kadınların kederinin toplumun genelini etkilediğini” belirten Nuceyfi, “felaketin büyüdüğünü ve tehlikenin değerleri tehdit edeceğini” vurguladı.

İngiliz “Times” gazetesi ocakta Irak savaşının sebep olduğu ilginç bir duruma dikkati çekerek, işgalden bu yana süren çatışmalarda yaşamını yitiren on binlerce kişiden büyük çoğunluğun erkek olmasının, ülkedeki dul kadın sayısında büyük artışa yol açtığını yazmıştı.

“Dul sayısının artışı, çok eşliliği geri getirdi” başlıklı haberde, dul kalan kadınların, ikinci eş olarak evli erkeklerle evlendiği, Irak’ta savaş öncesinde kaybolmaya yüz tutmuş çok eşliliğin, savaş sebebiyle yeniden ortaya çıktığı ifade edilmişti. (CNN TURK)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?