İran 2011’de nükleer engellere takılmış

CIA tarafından bu hafta yayınlanan yeni bir rapora göre, İran’ın nükleer programı 2011 yılında bazı “engellere” takılmış.

Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper tarafından ABD Kongresi’ne sunulan rapor “Kitle İmha Silahları ve Gelişmiş Konvansiyonel Harp Gereçleriyle ilgili Tekonolojilerin Satın Alınması” başlığını taşıyor.

Rapora göre, İran 2011 yılında nükleer programını geliştirmeye devam etti.

Kasım 2011’in başına kadar geçen sürede, İran 4900 kilogram az zenginleştirilmiş uranyum üretirken, bir önceki yılın aynı döneminde aynı rakam 3200 kilogramdı.

4150 kilogram uranyum yüzde 3,5’e kadar zenginleştirilirken, 80 kilogram uranyum yüzde 20’ye kadar zenginleştirildi. Ancak İran’ın elindeki uranyum hala silah yapılabilecek zenginlikte değil.

Raporda, İran’ın Kum ve Fordo’daki yeraltı tesislerinde yeni santrifüjler kurduğuna yer verildi.

Raporun öne çıkan en önemli noktası ise 2011 yılında Tahran yönetiminin, nükleer çalışmalarında bazı engellerle karşılaşmış olması. Raporda bu engeller detaylandırılmazken, nükleer reaktörlerde yakıt olarak kullanılan “sarı kek” stoğunun neredeyse tükendiği bilgisine yer veriliyor.

İran’ın füze teknolojisini de irdeleyen CIA, hızla gelişen bu teknolojinin dışa bağımlı olduğunu düşünüyor. İran, füze sistemlerini geliştirmek için Rusya, Çin ve Kuzey Kore’den alım yapıyor.

ABD yönetimi, İran’a yönelik askeri müdahaleye karşı çıkıyordu. ABD istihbarat örgütleri, daha önce İran’ın nükleer silah geliştirmek istediğini ancak henüz bu hedefin çok uzağında olduğuna dair raporlar yayınlamıştı. Bu raporlara dayanan ABD yönetimi, İran’ın uranyum zenginleştirmesini geciktirmek için önlemler alınacağını açıklamıştı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?