İran, Almanya’da saldıracakmış

İran’ın Washington’daki Suudi Arabistan Büyükelçisi’ne suikast planladığı iddiasının ardından bu kez Almanya’da, savaş halinde Tahran’ın ABD askeri birliklerine saldırı planladığı şüphesiyle soruşturma açıldı.

Federal Başsavcı Harald Range, “ABD’nin İran’a saldırması halinde, İran’ın da Almanya’daki ABD askeri birliklerine saldırıda bulunma ihtimali üzerine duruyoruz” dedi. Federal Asayiş Dairesi Müdürü Jörg Ziercke ise şu an bir tehlikenin sözkonusu olmadığını bildirdi.

Barak: Şimdilik operasyon yok

İran kriziyle ilgili son gelişmeler şöyle:m İsrail Radyosu’na konuşan Savunma Bakanı Ehud Barak, “İran’a saldırı şu anda gündemde değil. Gerekli olmadıkça savaşa girmeyiz. Savaş yapmak pikniğe gitmek değildir” dedi.

m Tahran’daki büyükelçiliğine yönelik saldırının ardından İran’la ilişkileri asgari düzeye indiren İngiltere, İran Devleti’ne ait olan ve merkezi Londra’da bulunan televizyon kanalı Press TV’ye tarihi bir ceza verdi. ABD’de hapis yatan gazeteci Maziar Bahari’yle yapılan bir söyleşiyi Bahari’nin haberi olmadan filme çekip yayınlayan kanala, 100 bin sterlin ceza kesildi.

m Dün Brüksel’de biraraya gelen AB Dışişleri Bakanları da İran’ın enerji sektörüne yönelik yaptırımların genişletilmesi konusunda anlaştı. İranlı 180 şirket ve şahsa daha yaptırım getirildi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?