İran, Çin ve Türkiye sayesinde ayakta

Telegraph gazetesinde yer alan bir haberde, BM’nin İran’a uyguladığı ekonomik yaptırımların yeterince etkili olamamasından Türkiye ve Çin’in sorumlu olduğu öne sürüldü.

İngiliz Telegraph gazetesinde yer alan Con Coughlin imzalı habere göre, İran, kendisine uygulanan ekonomik yaptırımlara karşı direnmek için en çok desteğiTürkiye ve Çin’den sağlıyor.

Batılı güvenlik yetkililerine dayandırılarak verilen haberde, Birleşmiş Milletler’in İran’a, nükleer çalışmalarını engellemek için uyguladığı ekonomik yaptırımların yeterince etkin olamamasının nedeni olarak Çin ve Türkiye işaret ediliyor.

TÜRKİYE, FİNANSAL KURUMLARINI KULLANDIRIYOR

Yaptırımların gücünün büyük oranda Çin’den ve ikincil olarak da Türkiye’den verilen destekle azaldığını öne süren yazara göre, iki ülke de bu desteği, İran’ın bankacılık faaliyetlerinde aracı rol oynayarak gerçekleştiriyor.

Yazarın aktardığı iddialar arasında, İran Merkez Bankası’nın ülkenin ekonomisini ayakta tutmak için Çin ve Türkiye’de çok sayıda finansal kurumu kendi çıkarları için kullandığı bilgisi yer alıyor.

İRAN’IN İHTİYAÇLARINI ÇİN SATIN ALIYOR

Coughlin’in belirttiğine göre, Tahran’ın en büyük petrol müşterisi olan Çin, İran’dan satın aldığı petrol karşılığında ödemesi gereken parayı İran adına ihtiyaç duyulan malları almak ve ülkeye deniz yoluyla ulaştırmak için kullanıyor. Bu sayede İran, bilhassa son yaptırımlarla tamamen kesilen temel bazı gereksinimlerini sağlamış oluyor.

Makalesinde, Avrupa ile sıkı ticari ilişkileri bulunan Türkiye’nin de İran’a benzer bir yardımda bulunduğunu yazan Coughlin, Türkiye’deki çok sayıda işletmenin Avrupa’da, İran adına finansal kurum satın aldıklarına yönelik kanıt bulduğunu öne sürüyor.

İRAN, ALMAN BANKALARINA BİLE ULAŞIYOR

Coughlin’in kaleme aldığı bir diğer iddiaysa, İran’ın, dünyanın en çok euroya sahip olan Alman bankalarına da erişim sağlayabildiği şeklinde. ABD Hazine Bakanlığı yetkililerinin, Türkiye’den Alman bankalarına yapılan çok sayıda işlemin gerçekte Tahran tarafından kontrol edildiğini tespit ettiği öne sürülüyor.

İran’ın ayrıca, Ukrayna ve Belarus aracılığıyla kaynak transfer etmeye çalıştığına da dikkat çekiliyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?