İran’da şüpheli nükleer patlama

İran’ın İsfahan şehrinde hafta başında meydana gelen patlamanın kaza sonucunda gerçekleşmediği ve kentteki nükleer tesisin bu patlamada hasar gördüğü öne sürüldü.

Sunday Times’a konuşan İsrailli istihbarat yetkilileri, uydu görüntülerinde İsfahan’daki nükleer tesisin bulunduğu bölgeden dumanlar yükseldiğinin görüldüğünü belirtti.

Yetkililer, söz konusu görüntülerin, 2004’ten bu yana faaliyette olan uranyum zenginleştirme tesisinin, patlamada hasara uğradığının kanıtı olduğunu ifade etti.

İsfahan’da patlama seslerinin duyulduğu haberlerinin kamuoyuna yansımasının ardından, İranlı yetkililer ilkönce bu haberleri yalanlamıştı. Daha sonra ise İsfahan Valisi, patlamanın yakınlardaki bir askeri tatbikat sırasında meydana gelen bir kaza sonucunda gerçekleştiğini söylemişti.

Olası bir İsrail hava saldırısının muhtemel hedefleri arasında gösterilen İsfahan’daki tesislerin önünde, geçtiğimiz haftalarda yüzlerce İranlı öğrenci, Tahran’ın nükleer programını korumak uğruna canlarını vereceklerini göstermek amacıyla insan zinciri kurmuştu.

İran’da üç hafta önce de başkent Tahran yakınlarındaki Devrim Muhafızları’na ait bir askeri üste patlama meydana gelmiş ve 17 muhafız yaşamını yitirmişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?