İranlı balıkçıları korsanların elinden ABD savaş gemisi kurtardı

ABD Donanması’na ait bir destroyerin dün düzenlediği bir operasyonla Somalili oldukları sanılan deniz korsanlarının elinde tuttuğu İranlı bir balıkçı teknesi kurtarıldı.

Associated Press’in haberine göre Umman Denizi’nde 40 günden beri korsanlar tarafından rehin tutulan balıkçı teknesi, ABD’yeait USS Kidd destroyeri tarafından kurtarıldı.

Birkaç gün önce İran’ın Basra Körfezi’nden savaş gemilerini uzak tutması yönünde ABD’yi uyarmasıyla iki ülke donanmaları arasında tansiyon yükselmişti.

İranlı balıkçı teknesi kaptanının, korsanların anlamaması için Urduca yaptığı yardım çağrısı üzerine harekete geçen destroyer, helikopterle bir ABD donanma timini tekneye gönderdiği belirtildi.

İRANLI BALIKÇILAR ABD ŞAPKALARIYLA

Korsanların gemi kaçırma operasyonlarında ana gemi olarak kullandıkları balıkçı teknesine hiçbir direnişle karşılaşmadan inen donanma timi, 15 korsanı gözaltına alarak ellerinde bulunan 13 İranlı mürettebatı kurtardı.

Batılı haber ajanslarınıngeçtiği fotoğraflarda, kurtarma operasyonunun ardından, İranlı balıkçıların USS Kidd destroyerinin işaretlerini taşıyan donanma şapkalarını giyerek sevinç içinde kameralara pozlar verdikleri görüldü.

İRAN DIŞİŞLERİ DOĞRULADI

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada kurtarma operasyonu, “insani ve olumlu” bir hareket olarak nitelendirildi.
Bakanlık sözcüsü Ramin Mihmanperest, İngilizce yayın yapan El Alem televizyonuna, “ABD güçlerinin İranlı denizcilerin hayatlarını kurtarmasını insani ve olumlu bir hareket olarak görüyor ve memnuniyetle karşılıyoruz. Bütün ulusların böyle tavırlar sergilemesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
İran medyası başta olayla ilgili sessiz kalmıştı.İran resmi haber ajansı IRNA’da bir ABD savaş gemisinin haftalardır Somalili korsanların elinde tutsak olan İranlı balıkçıları kurtardığını “iddia ettiği” bildirilmişti.
“MUTLU AYRILDILAR”

Kurtarma operasyonunu gerçekleştiren USS Kidd destroyerinin de içinde yer aldığı US Carrier Strike Group adlı ABD donanmasına ait operasyonel oluşumun komutanı Tuğamiral Craig S. Faller, Umman Denizi’ndeki USS John C. Stennis adlı uçak gemisinden telefon aracılığıyla kurtarılan balıkçılar hakkında basına açıklamada bulundu.

Yaptığı açıklamada, ne İranlıların ne de deniz korsanlarının son birkaç gün içinde dünyada yaşanan gelişmelerden haberdar olduklarını sanmadığını belirten Faller, “İranlı balıkçıları bugün serbest bıraktığımızda, USS Kidd destroyerinin işaretlerini taşıyan donanma şapkalarını sallayarak mutlu bir şekilde ayrıldılar” dedi.

Faller, ayrılırken kendilerine şükran duygularını ifade eden balıkçıların, İran’da bağlı bulundukları limanın yolunu tuttuklarını sandığını sözlerine ekledi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?