Irene’den kaçan 37 Türk, New York’daki Türkevi’ne sığındı

Kasırganın vurduğu Amerika’nın doğu kıyı eyaletlerinde yaşayan 37 Türk vatandaşı, cumartesi gecesini Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’nda geçirdi.

Kasırganın vurduğu Amerika’nın doğu kıyı eyaletlerinde yaşayan 37 Türk vatandaşı, cumartesi gecesini Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’nda geçirdi. Başkonsolosluğun Irene kasırgası nedeniyle oluşturduğu kriz masasına da 2 bin 500 çağrı alındı.
Türkiye’nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar’ın verdiği bilgiye göre, Irene kasırgası nedeniyle yaralanmış ya da can kaybı olmuş bir Türk vatandaşının olmadığını kaydetti.

Milyonlarca insanın tahliye edilmesine, on binlerce kişinin sığınaklarda barınmasına, tüm toplu taşıma araçları ile havalimanları, köprüler, tüneller ve de otoyolların kapanmasına neden olan Irene kasırgasının etkili olduğu eyaletlerde yaşayan Türk vatandaşlarıyla ilgili bilgi veren Samsar, kendilerine can kaybı ya da yaralı bilgisi gelmediğini ve gelen çağrılarda da bu yönde bir haberin verilmediğini söyledi.
Samsar, Irene kasırgasının etkili olduğu cumartesi gecesi New York ve çevre eyaletlerde yaşayan 37 Türk vatandaşının konsolosluk hizmetinin verildiği Türkevi’ne sığındığını bildirdi. Konsolosluk binasına sığınan vatandaşlara görevli diplomatlar ile memurların evlerinde yaptıkları yemekleri ikram ettiğini kaydeden Samsar, yine battaniye gibi ihtiyaçların da aynı şekilde karşılandığını vurguladı.

Kriz masasına yalnızca Amerika içinden değil Türkiye’den de birçok telefonun geldiğine dikkat çeken Samsar, İstanbul Valisi’nin de bu amaçla kendilerini aradığını söyledi. Samsar, Güney New Jersey’de Türklerin yoğunlukla yaşadığı bölgeyi su bastığını; ancak buradaki Türklerin de diğer mahalle sakinleri ile güven içinde tahliye edildiğini kaydetti.( CİHAN)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?