Irkçılık bataklığı

Alman mevkidaşı ile Bonn’da görüşen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Neo-Nazi cinayetleri konusunda bütün ağın ortaya çıkarılması ve bataklığın kurutulması lazım” dedi. Ama bataklığın sanılandan daha da büyük olduğu ortaya çıkıyor.

BONN’da bugün başlayacak Afganistan Konferansı için Almanya’ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önceki akşam Dortmund’da Neo-Naziler tarafından katledilen büfeci Mehmet Kubaşık’ın eşi ve kızıyla bir görüşme yaptı. Davutoğlu, ardından Villa Hammerschmidt rezidansında Alman mevkidaşı Guido Westerwelle ile görüştü.

Toplantıda mevkidaşına “Ahmet” olarak hitap eden Westerwelle, “Almanya’da yaşayan vatandaşlara, ama aynı şekilde Türkiye’deki Türk milletine de şunu söylemek istiyorum: Irkçılık kesinlikle Almanya’da yer sahibi olamayacak ve daima takip edilecektir. Burada yaşayan Türklerin acısına katılıyoruz” dedi. Davutoğlu ise özetle şunları söyledi:

“Türk toplumunda psikolojik travma oluştu. Bu ırkçı saldırıların arka planının uzun süre gizli kalmış olması, bunların Alman ve Avrupa değerlerine dönük de bir saldırı niteliği taşıdığı kanaatimi pekiştirmiştir. Şimdi bütün ağın ortaya çıkarılması ve bataklığın kurutulması lazım. Biz Alman adaletine de, Alman sistemine de güveniyoruz. Bu konuda gerekli teminatlar bize verildi.”

Ancak “bataklığın” her gün daha da büyük olduğu ortaya çıkıyor. Son gelişmeler şöyle:

-NEO-NAZİ OYUNU: Saldırılardan sorumlu tutulan Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü’nü (NSU) oluşturan Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschaepe’nin, masaüstü oyunu Monopoly’i 1997’de ırkçı zihniyete uyarladığı ortaya çıktı. Üç ırkçı, “Pogromly” adını verdikleri oyunu 100 marka satıp örgüte destekçi toplamış ve finansman sağlamışlar.

– BEATE AJAN MIYDI: Beate Zschaepe’nin bir süre istihbarat için çalıştığı iddiası yeni bir boyut kazandı. Son iddiaya göre, ölü ele geçirilen terörist Uwe Mundlos’un babasına yıllar önce gönderdiği bir mektupta bu yönde bilgiler var.

-DOKUNANA SÜRGÜN: Alman televizyon kanalı ARD’deki Panorama programının 5 Temmuz 2007’deki bölümü yeniden gündemde. Sosyal medyada, Saksonya-Anhalt Eyaleti emniyetinin, aşırı sağla mücadele eden emniyet yetkililerini, trafik polisliği gibi görevlere “sürdüğü” belgelerle öne sürülmüştü.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?