İş Aramak Tamamiyle Kendi Marketinginizi Yapmaktır

İş Aramak Tamamiyle Kendi Marketinginizi Yapmaktır

22 Mayıs’ta LATAA tarafından düzenlenen “Student Outreach Event” son zamanlarda gittiğim en başarılı etkinlikti.

Aslında en son Türklerin düzenlediği eventlerden biri kendi mezunu olduğum UCLA de olmasına rağmen toplantı yerini bulamadım, sadece ben değil googlemaps ve telefonumun gps servisi de bulamadı.

Student Outreach Event’ te açık adres yazılmıştı ancak yine ilanda kroki yada parking ve ulaşım açıklaması olmadığından tereddüt etsem de yerini çok kolay buldum.

Bunun dışında her şey çok güzeldi. Etkinliğe ilgi yoğundu oturacak yer bile kalmamıştı, sandiviçler ve içecekler yeterinden fazlaydı. Salon seçimi güzeldi sıcak ve samimi ve yarı formal bir ortam çok profesyonelce oluşturulmuştu. Organizasyondaki konuşmacılar da çok etkileyeci konuşmalar yaptılar. Kısacası organizasyonda emeği geçenlerin ellerine sağlık, şahsım adına dinlerken çok keyif aldım.

Her konuşmacının hikayesi ve anlattıkları aslında bence başlı başına ilginizi çekecek ve sürükleyici birer yazı olurdu..

Ancak sizin için kısaca bahsedilenleri ve soru cevapları özetledim.

Yine de çok uzun oldu o yüzden bu yazımı iki kısım halinde yayınlayacağım.

İlk kısımda konuşmacıların bir kısmının özeti, ikinci kısımda diğer konuşmacılar ve sorulara cevaplar yer alacak.

İlk bölümde Eğitim Ateşesi vekili Arif Çelik, Emine Bozyurt ve David B. Gardner, Marouf Law Group Halkla ilişkiler ve Marketing Müdürü Yasemin Elmas konuşma yaptılar. Bu bölümde vizeler hakkında ve vize çeşitleri geçişler konusunda bilgiler verilerek sorular cevaplandı.

İkinci bölümde yerel profesyonellerin hayat hikayeleri, iş hayatı tecrübeleri ve öğütlerini dinledik.

LATAA Student Outreach Event 1. Kısım

İlk konuşmacı ve paneldeki tek bayan film endüstrisinden editör ve yapımcı olan Devrim Wellman‘ dı.

Wellman film endüstrisinde özgeçmişin ve stajın önemine vurgu yaptı. Amerikada eğitim görmüş öğrencilerden, eğitim hayatı boyunca staj yapmamış olanlara iş bulmalarında yardım etmediğini dile getirdi. Özgeçmişlerin usulüne uygun olarak hazırlanması gerektiğini mümkünse bir sayfayı geçmemesi gerektiğini, ve ilk bakışta en önemli şeylerin en üstte yazılması gerektiğini vurguladı. Kendisinin Amerikadaki eğitim hayatının daha ilk aylarından itibaren staj yaptığını ve bunun iş ararken çok yararlı olacağını dile getirdi. Ayrıca Türk benliğimizi kaybetmeden Amerikan kültürüne uzak kalmamız gerektiğini, Amerikan esprilerini ve yaşam biçimini öğrenmemiz ve daha fazla Amerikan çevreler ve gruplara dahil olmamızı öğütledi.

UCLA da inşaat mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent olan Ertuğrul Taciroğlu paneldeki tek akademisyendi.

Kendisine Türk olduğu için bir çok Türk öğrencinin master yada doktora başvurusunda bulunduğunu ama öğrenciler arasında ayrım yapmadığını dilegetirdi. Öğrencilerin özgeçmişlerinden çok neler yaptıklarına, nerelerden mezun olduklarına not ortalamalarına araştırma yapmışlar mı ? Hangi projelerdeçalışmışlar ve makale yayınlamışlar mı ? Konularına önem verdiğini dile getirdi. Taciroğlu , öğrencilerin özellikle Türk öğrencilerin referanslarını yazan hocaların tekdüze referans mektupları yazdıklarını bu sebeple bunları seçim yaparken çok dikkate almadığını anlattı.

Taciroğlu ayrıca akademik başvurularda başvurularımızı önceden yapıp aceleye getirmemizin lehimize olacağını söyledi. Ayrıca akademisyen olmadaki tek etkenin sadece bizim istememiz yada çok başarılı olmamızla doğrudan bağlantılı olmadığını kabullenmemiz gerektiğini bildirdi. Çünkü istediğimiz pozisyonda kadro açığı olmayabilir, kadro açığı olsa da başvuru sayısı çok olacaktır. O sebeple mezun olur olmaz akademisyen olarak ise başlamama olasılığımızı hep göz önünde bulundurmamız gerektiği konusunda bizi uyardı. Bu süreçte de Mühendislik ve teknik alanlarda 2 yıldan fazla postog yapmamamızı öğütledi.

Üçüncü panelist Microsoftda yatırım proje yöneticisi ve danışmanı Bülent Güzel’ di.

Güzel, Türk oluşunu Amerikadaki iş başvurularında her zaman ön plana koyduğunu belirterek konuşmasına başladı. Çünkü Amerikadaki büyük firmaların diversitye önem verdiğini bunu avantaj olarak lehimize çevirmemiz gerektiğini vurguladı. Kendisinin çifte vatandaş olmasına rağmen sorulduğunda kendisin Türk olduğunu söylediğini ve Türk olmanın her zaman kendine avantaj söylediğini şöyle dile getirdi.

“..Amerikada farkı etnik kökenlerin Osmanlı’ da olduğu çok güzel bir karışımıdır. Amerika bence Osmanlıya benziyor. Günümüzün Osmanlısı Amerikadır işte bu yüzden Amerikaya geldim

Güzel, Türklüğümüzden hiç vazgeçmemizi ve bunu tek avantajımız olduğunu ve kendisiniden de Türk espiri anlayışını hiç bırakmadığını zamanla Amerikan arkadaşlarının da buna alıştığını belirtti.

Özgeçmişin önemli olduğunu diğer panelistler gibi dile getirdi ancak kendi özgeçmişini 8 sayfa hazırlayarak farklılık yarattığını söyledi. Ancak her ne kadar 8 sayfa özgeçmişi olsa da ilk 3, 5 saniyenin önemini vurgulayarak en başa okuyucunun en çok ilgisini çekecek özelliklerini yazdığının altını çizdi.

İlk iş gününde hep B planını hazırlamamızı, işten kovulursanız ne olacağını planlamamızı öğütledi. Kendimizin ne olduğunuzdan ziyade iş verenlerin ne tür bir adama ihtiyacı olduğunun daha önemli olduğunu kaydetti.

Çok değerli olabilirsiniz ancak işverenin işine yaramayacaksanız değerinizin bir önemi yok. İşverenlere sorular sorarak nelerle uğraştıklarını ve neye ihtiyaçları olduğunu öğrenin. Soru sorulandan çok, soru soran olun bu işveren üzerindeki etkinizi çok güzel yaratacaktır.

Ayrıca Güzel, iş arama sürecinin psikolojik olarak çok ağır bir proses olduğunu ilk olarak kendimizi bu sürece hazırlamamız gerektiğini söyledi.

Bu iş başvurumdan kabul alırsam sevinirim ama eğer bu iş başvurum kabul olmazsa daha çok sevinirim çünkü eğer olmazsa mutlaka çok daha iyi bir iş beni bekliyordur belki henüz o iş oluşmamış olsa bile o iş beni bekliyordur.

Bu pozitif bakış açısını yakalayıp devam ettirebilirsek çok güzel bir iş yakalayabileceğimizi vurguladı.

” İş aramak tamamiyle marketing yapmaktır “diyerek Kişisel marketingimizi networking , gönülü işler ve ilgiliendiğiniz konuyla ilgili birlikler aracılığıyla yapabileceğimizi bildirdi.

Monster gibi sitelerde neler yapılması gerektiğini açıklayan siteler olduğunu ve intenete bağlı olunca `Kendimi Allah gibi hissediyorum` diyerek internette aradığımız her şeyi bulabileceğimize vurgu yaptı.

Son olarak da `Gözünüzü yukarıda tutun` öğüdünü verdi.

(Devam Edecek)

Seda Gayretli / Los Angeles
[email protected]
www.alaturkaonline.com

Advertisements
Önceki haberLos Angeles’ta Regaib Kandili Özel Programı
Sonraki haberİnternette sansür yok ama 1 milyon site yasaklı !
Trabzon Anadolu Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu. 2004 yılında Hollanda da uluslarası kurgusal dava yarışmasında 3 takım arkadaşıyla Türkiyeyi temsil etti. Fakülte yıllarında AUHF`nin geleneksel mizah dergisi Ceride-i Kantar da yazdı ve karikatürler çizdi. 2006 yılında mezuniyetinden hemen sonra İstanbula taşınarak İstanbul Barosuna kaydolarak İstanbul Üniversitesinde özel hukuk ana bilim dalında yüksek lisansa başladı. 2009 Nisan ayına kadar değişik uluslarası burularda danışmanlık ve avukatlık yaptı. 2009 Nisan ayında devlet bursuyla New Jerseyde 3 aylık hızlandırılmış dil kürsünün akabinde 2009 Eylülde UCLA School of Law da LL. M. mastera başladı. Masterini tamamladıktan sora bir süre sonra yine Türkiyede şirket avukatlığı yaptıktan sora tekrar Amerikaya dönerek Golden Gate University School of Law da doktora eğitimine başladı. Tez aşamasına geçtikten sonra Amerikada bir büroda staj yaptıktan sonra İsviçrede 6 ay süresince Birleşmiş Milletler Fİkri Haklar Örgütü için wipo lex projesinde Türkiye dahil olmak üzere 7 diğer ülkenin hukuk databaşını hazırladı. Fikri haklar, temiz enerji hukuk, teknoloji transferi ve medeni hukukla ilgilenmektedir. Yüzme, basketbol ve atletizm lisansı sahibidir ayrıca 3 yıl yüzme hocalığı yapmıştır. Akıcı İngilizce, orta düzeyde Almanca başlangıç seviyesinde Fransızca, Rusça ve Arapça bilmektedir.

1 YORUM

  1. ben iyi derece doner ve gril sefi ve manager calisaniyim vede pizza 6 uk. de faliyette bulundum eger bana finans saglarsaniz sevinir ve bunu size kanitlarim tesekurler

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?