İslamcı terörist diyemezsiniz

davutoglu Islamci Terorist Diyemezsiniz

İslamcı terörist diyemezsiniz. Bir dinin mensupları arasında yanlış yapanlar olabilir ama bu dini İslama mal edemezsiniz.

İslamcı terörist diyemezsiniz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile neo-Nazi cinayetleriyle ilgili görüşme yaptığı Almanya İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich, “Irkçılarla da İslamcı teröristlerle de mücadele ediyoruz” deyince müdahale etti.

Davutoğlu ile Friedrich arasında yaklaşık 2 saat süren görüşmenin en çarpıcı bölümleri tutanaklara şöyle yansıdı:

– Friedrich: Cinayetleri her yönüyle araştırıyoruz. 450 ipucu var ve 90’lı yıllardaki diğer faili meçhul cinayetleri de tekrar açıyoruz. 420 kişilik büyük bir inceleme ekibi kurduk. Ailelerin yaşadıkları nedeniyle de çok üzgünüz.

– Davutoğlu: Başbakan Merkel ve Cumhurbaşkanı Wullf’un açıklamaları bize cesaret veriyor. Yalnız önemli noktalar var. Ailelerin 10 yıldır yaşadıklarını, karşılaştıkları ithamları, sıkıntıları anlamak mümkün değil. 11 yaşındaki bir çocuktan 10 kez DNA testi için numune alınıyor ve babasının katili olmakla suçlanıyor. Ya da ‘Kocanız sizi aldatıyordu, siz de bu yüzden kocanızı öldürdünüz’ diye bir kadının sorguya çekilmesi. Kimsenin aklına neo-Naziler gelmiyor.

islamci-terorist-diyemezsiniz

– Friedrich: Biz Irkçılarla da İslamcı teröristlerle de mücadele ediyoruz.

– Davutoğlu: Bir dakika sayın Bakan. Konuşmamda Hıristiyan terörist demedim. Üstelik belli ki bu cinayetleri işleyenler Hıristiyan. Siz de İslamcı terörist ifadesini kullanamazsınız. Bir dinin mensupları arasında yanlış yapanlar olabilir ama bu dini İslama mal edemezsiniz. ‘Irkçı cinayet, neo-Nazi terör örgütü’ deriz ama Hıristiyan terör örgütü demeyiz.Bize 11 Eylül’den kalan bir hastalık. İslamcı terörist tabirini kullanamazsınız.

Neo-Naziler yaktı şüphesi

ALMANYA’da katil zanlısı neo-Nazi çetesinin, yine yabancılara yönelik 10 kundaklama ve bir terör saldırısında daha parmağı olduğu yönünde önemli ipuçları bulunduğu bildirildi.

“Frankfurter Allgemeine Zeitung” Gazetesi’nin haberine göre seri cinayetleri planlayan ve işleyen üçlü neo-Nazi terör çetesinin Völklingen kentinde 2006-2011 yılları arasında meydana gelen 10 kundaklama olayı ile Saarbrücken’de Alman imparatorluk ordusunun sergisine düzenlenen bombalı saldırıyla da bağlantısı var.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?