İslamofobikler ABD’de Türkiye karşıtı kampanya başlattı

Türkiye ve İsrail arasında kopma noktasına gelen ilişkiler nedeniyle ABD’deki İslam karşıtları sıkı bir çalışma içerisine girdi.

İslamofobik tavırlarıyla bilinen Daniel Pipes gibi yazarlar Türkiye’nin ABD çıkarlarına karşı hareket ettiğini, Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması gerektiğini iddia etmeye başladı.

Adeta bir kampanya haline gelen çalışmanın başını yeni muhafazakarlar çekiyor.

Salı günü “Middle East Forum‘da bir yazı kaleme alan Daniel Pipes, Türkiye’nin “İslamcı” AK Parti tarafından kontrol edilmeye başlandığını ve orduyu kontrol altına alan AK Parti’nin “İslami bir düzen” kurmak için çalıştığını yazdı.

Investigative Project şefi Steven Emerson yine geçtiğimiz hafta kaleme alınan yazısında Türkiye’nin İsrail’le bozulan ilişkilerini “Türkiye’nin yeni İslamcı Dış Politika” anlayışına bağladı. Emerson, Türkiye’nin İran ve Suriye ile daha yakın ilişkiler kurmak için AB hedefinden vazgeçtiğini iddia etti.

Yeni muhafazakarlar tarafından takip edilen Atlas Shrugs adlı blogun yazarı Pam Galler da Türkiye’nin İslamcı bir emperyalizmin peşinde olduğunu söyledi.

Ünlü İslamofobiklerden Robert Spencer‘ın blogunda bir yazısı yayınlanan Joseph Zaalishvili de “Erdoğan Türkiye’yi İslamlaştırdı” dedi.

Bu ay başlarında Güvenlik Politikası Merkezi (CSP)’nin başındaki isim Frank Gaffney “Türkiye’nin İslamcı Başbakan Erdoğan’ın liderliğinde İsrail’e karşı düşmanca hareket ettiğini” belirtti.

ThinkProgress Erdoğan ve Türkiye’yi savundu

Konuyla ilgili geniş bir haber yapan ThinkProgress.com, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ortadoğu ülkelerinde Laiklik çağrısı yapan bir lider olduğunu ve hatta bu yüzden Mısır’daki Müslüman Kardeşler örgütüyle karşı karşıya geldiğini yazarak tüm bu kampanyanın saçma olduğunu belirtti.

“Türkiye sadece bu ay NATO radar sisteminin kendi ülkesine konulmasına izin verdi. Bu sistem İran’dan büyük bir tepki çekti”.  (USASABAH)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?