İspanyolca ‘TV Dizileri’ Amerika’da Artışta

Bir İspanyolca dizi, Miami’de çekiliyor. Acıklı bir aşk hikayesini konu alan dizi, Amerikan Telemundo televizyonunda yayınlanıyor.  Dizinin yıldızı Cynthia Olavarria, bu dizi sayesinde izleyicilerin günlük hayatın sıkıntılarından uzaklaştığını söylüyor:

“Bu dizilerin en güzel yanı da bu. Sizi hayattan uzaklaştırmak. Çünkü herkesin işyerinde, özel hayatında sorunları var. Diziler sayesinde bunlardan uzaklaşıyorsunuz.”

Mi Corazon, Amerika’da çekilen İspanyolca dizileriden sadece biri. Hatta bazıları artık tüm Amerika’da en çok izlenen 10 program arasında.

Medya uzmanı Adam Jacobson, Latin kökenlilerin toplam nüfusun yüzde 16’sını oluşturduğunu, bu rakam arttıkça İspanyolca kanalların da büyüdüğünü söylüyor:

“Amerika’da doğan Latin kökenlilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bunlar genelde İngilize konuşsa da hala İspanyolca hayatlarında önemli bir dil. Çoğu da bu dilde televizyon izlemeyi tercih ediyor.”

İspanyolca televizyonlara artan ilgi Telemundo gibi bu dilde yayın yapan kuruluşları kendi dizilerini üretmeye yöneltmiş. Yönetmen Leonardo Galavis, yalnızca İngilizce bilenler için alt yazı bile koyduklarını söylüyor, ama şimdilik bu kesimden ilgi görmemişler:

“Amerikalıların televizyon kültürü Latin kökenlilerden farklı. Onun için bizim dizilere şu anda pek ilgi yok.”

Ancak, diziler, özellikle gençler arasında popüler.

Kantar Media adlı kuruluşun rakamları Latin kökenlilere hitap eden kanalların 2010’de 5,3 milyar Dolar reklam aldıklarını gösteriyor. Bu, iki yıl öncesine göre yüzde 11’lik bir artışa ve Amerika’da sayıları her geçen gün artan Latin kökenlilerin medyada edindiği güce işaret ediyor.

(VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?