İsrail Başbakanı ile ABD Büyükelçisi bağıra çağıra kavga etti

İsrail basını Netanyahu’nun İran konusunda Başkan Obama’yı eleştirip ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi ile “bağıra çağıra” ağız dalaşına girdiğini yazdı. Bu haberin hemen ardından ABD medyası, iki ülke ordusunun katılacağı “İran karşıtı” ortak tatbikatın kapsamının daraltıldığını bildirdi.

İSRAİL Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun nükleer programı şüphe yaratan İran konusunda askeri seçeneği öne çıkarması, Beyaz Saray’ın ise kasımda yapılacak seçimleri düşünerek ihtiyatlı tutumunda ısrar etmesi iki müttefik arasında ciddi bir çatlak oluşturdu. Yediot Aharonot gazetesinin haberine göre İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçen hafta başında ülkesini ziyaret eden Amerikalı Cumhuriyetçi Kongre üyesi Mike Rogers’ı kabul etti. Netanyahu Obama’nın İran politikasını eleştirdi, İran konusunda diplomasi için “zamanın tükendiğini” vurguladı. Bir Demokrat olan ABD Başkanı’nı, Rogers’a eşlik eden ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi Dan Shapiro “nazikçe, ama kararlı bir şekilde” savundu. Öfkeli ve stresli görünen Netanyahu’nun elçiye “bağıra çağıra” cevap verdiği belirtildi. Obama ve Netanyahu’nun bu ay BM zirvesinde bir araya gelmesi bekleniyor.

Asker sayısı dörtte bire düştü

Haberin dün sabah internette yayınlanmasının hemen ardından ABD’de yayınlanan TIME dergisinin internet sitesinde, ABD ve İsrail ordularının ortak askeri tatbikatı Austere Challenge-12’nin bu sene, öngörülenden çok daha az Amerikan askeriyle gerçekleştirileceği bildirildi. Dergi, tatbikata ABD Ordusu’ndan beş bin yerine bin 200 ila bin 500 askerin katılacağını, ayrıca iki olarak belirlenen Aegis balistik füze savunma sistemli gemilerin sayısının da bire indirildiğini duyurdu. Tatbikat, İran’a karşı gövde gösterisi niteliğindeydi.

Nükleer silaha birkaç ay kaldı

İSRAİL devlet radyosunda konuşan Başbakan Yardımcısı Moşe Ya’alon, “Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) raporu endişemizi artırdı. Tahran bugün elinde 190 kilogram zenginleştirilmiş uranyum bulunduruyor; ancak nükleer silah üretmek için 240 kilogram gerekir” dedi. Ya’alon, geri kalan uranyumu elde etmek için senelere değil ‘sadece birkaç aya’ ihtiyacı olduğunu öne sürdü.

70 bin gaz maskesi

İSRAİL’de hükümetin sık sık dile getirdiği, gazetelerin de hemen her gün manşetten verdiği “İran ve nükleer tehlike” konulu haberler, bu ülkede gündelik hayatı doğrudan etkiliyor. Olası bir İran saldırısından korkan İsrailliler, soluğu gaz maskesi satıcılarında aldı. Son yayımlanan verilere göre nisan ayında 17 bin olan gaz maskesi satışları, temmuz ayında 70 bine çıktı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?