İsrail benim blöf yapmayacağımı bilir

ABD Başkanı Barack Obama, İsrailli yetkililerin kendisini İran konusundaki açıklamalarıyla ilgili olarak ciddiye aldığını inandığını söyledi. Obama, Tel Aviv’i erken bir saldırı konusunda da uyardı.

Obama, bununla birlikte, yaptırımların işe yaramaması halinde ABD’nin İran’ın nükleer tesislerini vurabileceği ihtimalinin, İranlı ve İsrailli yetkililer tarafından ciddiye alınması gerektiğini belirtti.

The Atlantic dergisine konuşan Obama, “Sanırım İsrail hükümeti, ABD Başkanı olarak benim blöf yapmayacağımı bilir” dedi.

Obama, “Niyetimizin ne olduğu konusunda ortalıkta heyecanlı bir şekilde reklam yapacak değilim. Ama sanırım hem İran hem de İsrail hükümeti şunu bilir ki ABD ‘İran’ın nükleer silah sahibi olmasının kabul edilemez’ olduğunu söylüyorsa, söylediği şeyin farkındadır” diye konuştu.

Ancak Obama, İran’a yapılacak erken bir saldırının risklerine dikkat çekti.

Başkan, “İran’a karşı sempati bu kadar azalmışken ve tek müttefiki Suriye köşeye sıkışmışken, İran’ın aniden kendisini ‘kurban’ gibi gösterip dikkatleri dağıtmasını istemiyoruz” ifadesini kullandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın “günlerinin sayılı olduğunu” söyleyen Obama, Esad’ın gidişinin İran için de büyük bir kayıp olacağını belirtti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?