İsrail Büyükelçisi’ni konuşturmadılar, yargılanıyorlar

ABD’de İsrail Büyükelçisi Michael Oren’in yaptığı bir konuşma sırasında protesto gösterisi düzenleyen 11 Müslüman öğrenci hakim karşısına çıkarıldı. 

8 Şubat 2010’da California Üniversitesi’ndeki programda bağırarak Oren’in konuşması engelleyen öğrenciler, ‘bir toplantıda rahatsızlık vermek kabahati’ sebebiyle ifade verdi.

Michael Oren, üniversite öğrencilerine hitap ederken ‘katiller’ şeklindeki bağrışmalar sebebiyle birçok kez ara vermek zorunda kaldığı konuşmasını güçlükle tamamlayabilmişti. Öğrencilerin mahkemeye verilmesiyle üniversitede ifade özgürlüğüyle ilgili yoğun tartışmalar başlamıştı. İsrail Büyükelçisini birçok öğrenci protesto etmesine rağmen, mahkemeye verilen öğrencilerin tamamen Müslümanlarda oluşması, ‘ayrımcılık’ iddialarını güçlendirmişti. Savcılar ise, Müslüman öğrencilerin, İsrail Büyükelçisi’nin konuşmasını engellemek için organize olduklarını öne sürüyor.

İlk cezayı üniversite yönetimi yedi

Davanın dün görülen duruşmasında öğrenciler suçsuz olduklarını belirtti. Suçlu bulunmaları halinde öğrencilere bir yıla kadar hapis ya da kamu hizmeti cezası verilebilecek. Üniversite yönetimi, protestoyu gerçekleştiren Müslüman Öğrenciler Birliği kulübünü bir yıllığına kapatmış, üyelerine de 50 saat kamu hizmetinde bulunmalarını içeren disiplin cezası vermişti.

Genç Yahudi öğrenciler de protesto etti

ABD üniversitelerindeki genç Yahudi öğrenciler, son bir yılda birçok İsrailli yetkiliyi protesto etmişti. İç İstihbarat Servisi Şin Bet’in eski Şefi Avi Dichter, Boston’daki Brandeis Üniversitesi’ndeki konuşması sırasında aralarında Yahudilerin de bulunduğu öğrenciler tarafından İngilizce ve İbranice ‘savaş suçlusu’ şeklinde protesto edilmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da New Orleans’taki Yahudi Federasyonları Genel Kurulu toplantısında ‘Yahudi değerlerine aykırı politikaları’ sebebiyle protesto edilmişti. Bu protestoları gerçekleştiren Yahudi öğrencilerden hiçbiri tutuklanmamıştı.

CIHAN

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?