İsrail, Malatya’daki füze kalkanını da test etmiş

İsrail’in geçtiğimiz Cuma günü test ettiği Arrow füze savunma sistemiyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Mossad’a yakınlığıyla bilinen DEBKAfile haber sitesine göre, Arrow kalkanını denemek için ateşlenen Blue Sparrow 2 füzeleri, aynı zamanda Malatya’nın Kürecik ilçesinde bulunan ABD radar sistemi tarafından da tespit edilip izlendi.

“ABD’nin füze kalkanının operasyon aşaması, başarılı ABD-İsrail testiyle başladı” denilen haberde, Cuma günü yapılan denemede, İsrail’in İran ya da Suriye tarafından saldırıya uğraması ihtimaline dayanan bir senaryonun test edildiği belirtildi.

DEBKAfile’ın haberine göre, doğudan gelen bir F-15 jeti tarafından ateşlenen Rafael Blue Sparrow 2 füzesi, İsrail’deki Super Green Pine radarının dışında ABD’ye ait iki radar sistemi tarafından da izlendi. Haberde, “Söz konusu ABD sistemlerinden biri İsrail’in güneyinde, Mısır sınırında Keren Dağı’nda, diğeri ise Türkiye’nin güneydoğusunda Kürecik’teki üste bulunuyor” ifadesi kullanıldı.

DEBKAfile’ın askeri kaynakları ve Washington’daki isimlerin ifadelerine göre, füze denemesi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz Perşembe ABD’ye gidişinden sonra gerçekleşti. Kaynakların iddiasına göre, Davutoğlu temasları sırasında, Ankara’nın, İsrail’de bulunan ABD kalkanının, İran ya da Suriye’den düzenlenecek olası bir saldırıya karşı düzenlenecek ortak bir tatbikata katılımına itirazını geri çekti.

Habere göre, testin yapılması için Türkiye’nin onayı beklendi. Böylece Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye girişimiyle ilgili Obama yönetiminin desteğini almayı başardı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?