İsrail ordusu şafak vakti Filistin TV kanallarını bastı

İsrail birlikleri Filistin yönetiminin egemen olduğu, Batı Şeria’da bulunan iki özel televizyon kanalına baskın düzenledi.

Şafak vakti düzenlenen operasyonun hedefinde, Batı Şeria’dan yayın yapan El Vatan TV ve Ramallah’taki Kudüs Üniversitesi’nden yayın yapan Kudüs Eğitim Televizyonu vardı.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, kanalların korsan yayın yaptığını iddia etti. Ordu açıklamasında “kanalların sinyalleri, yerel vericilere ve uçak iletişimine sızıyordu” denildi.

Filistin yönetimi ise kanal baskınlarına tepki gösterdi. “Bu Filistin otoritesine karşı açık bir saldırganlıktır” diyen Başbakan Salam Fayyad İsrail’in basın özgürlüğünü ihlal ettiğini kaydetti.

Üç sivil toplum kuruluşunun sahibi olduğu El Vatan TV, İsrail’in Batı Şeria politikalarına karşı Filistinlilerin düzenlediği protestoları haber yapıyordu.

El Vatan televizyonunun yöneticisi Muammer Ureybi, 30 İsrail askerinin baskına katıldığını ifade etti.

Ureybi, bir İsrailli askerin kanal çalışanlarına “Haydar Adnan’a selam söyleyin” dediğini bildirdi. Filistinli tutuklu Haydar Adnan, İsrail’in hukuksuzca yaptığı tutuklamaları protesto etmek için 66 gün açlık grevi yapmış ve özgürlüğünü kazanmıştı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?