İsrail vuracak, ABD destekleyecek

Bloomberg’in haberine göre, ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Norton Schwartz, Washington yönetiminin İran’ın nükleer tesislerine yönelik olası bir saldırı için askeri seçenekler hazırladığını belirtti.

Blooomberg’e konuşan üst düzey Pentagon yetkilileri de planların, İsrail savaş uçaklarının yakıt ikmalinin yapılmasını ve bazı İran askeri tesislerinin bombalanmasını içerdiğini belirtiyorlar. Aynı kaynaklara göre, bu hedefler arasında, Devrim Muhafızları, İran’ın askeri üsleri ve İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı bulunuyor.

29 Şubat’ta Washington Post gazetesi, ABD’nin elinde bulunan “bunker-buster” adlı bombaların, İran’ın yerin çok altındaki nükleer tesislerini biletahrip edebileceğini yazmıştı.

Öte yandan Schwartz tarafından yapılan açıklamanın zamanlaması da dikkat çekiyor. ABD Devlet Başkanı Barack Obama ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun görüşmesinden sadece 4 gün önce yapılan açıklama, İran’a yönelik askeri bir operasyonun iki müttefik ülke arasında tartışıldığı bir döneme denk geldi. Haberini Netanyahu’ya yakın kaynaklara dayandıran Haaretz gazetesine göre, İsrail Başbakanı,ABD’nin İran operasyonuna sıcak bakmadığını düşünüyor. Netanyahu’nun ABD yönetiminden kamuoyu önündeİran operasyonunun açıkça desteklenmesini istediği belirtiliyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?