İsrail’de "iPhone günah mı" tartışması

İsrail’in Bnei Brak şehrinde bir haham, iPhone’un günah olduğunu belirterek bir “iPhone parçalama töreni” gerçekleştirdi. Haham, “Bu kirli cihaza sahip olan dindar kişi nefret edilesi, iğrenç bir adidir” dedi.

İsrail’de “Doğruluk Vaizi” olarak tanınan Haham Lior Glazer, Bnei Brak şehrinin Pardess Katz mahallesindeki sinagogda düzenlediği iPhone parçalama törenine onlarca öğrenci davet etti.

Glazer, etik davranışlar üzerine ateşli bir vaaz verdi. Vaaz sırasında kürsünün üzerinde bulunan iPhone’u işaret eden Glazer, “Bu kirli cihaza sahip olan dindar kişi nefret edilesi, iğrenç bir adidir” diye konuştu.

iPhone satın aldıktan sonra “hayatını mahveden” ve karısından boşanan bir adamın hikayesini de anlatan Haham, dualar ettikten sonra masanın üzerindeki iPhone’u bir çekiçle parçaladı.

İsrail’de aşırı dinci Yahudi din adamları geçmişte birçok kez akıllı telefonları kınayan açıklamalar yapmıştı. Harediler bu telefonların pornografiden yasaklı bilgilere birçok şeye kolay erişim sağladığı için yasaklanması gerektiğine inanıyor.

İsrail kamuoyu bu son olayın ardından konuyu bir kez daha tartışmaya başladı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?