İsrail’den Türkiye’ye en sıcak mesaj

İsrail’den, Türkiye ile ilişkiler konusunda son dönemin en olumlu mesajı Başbakan Yardımcısı Şaul Mofaz’dan geldi. Mofaz, herkesin, Türkiye’nin bölgede bir süper güç haline geldiğini anlaması gerektiğini belirterek, “Türkiye ile geçmişte olduğu gibi stratejik ilişkilerimiz olmalı. Artık geçmişi geride bırakıp geleceğe bakmalıyız” dedi.

ABD’deki Washington Institute adlı düşünce kuruluşunda konuşan Mofaz, Türkiye ile ilişkilerin çok önemli olduğunusöyledi.

Mofaz, bir soru üzerine, Türkiye ile İsrail arasındaki geçmişteki olumlu ilişkilerintekrar sağlanmasıgerektiğini yineleyerek, “Bu, hem bizim hem de Türklerin atması gereken stratejik bir adım” dedi.

“Özellikle İsrail’de olmak üzere hepimiz, Türkiye’nin bölgesinde bir süper güç haline geldiğini anlamalıyız. Türkiye’yi bölgemizde bir süper güç olarak görüyorum, bunda hiçbir şüphe yok” diyen Kadima partisi lideri, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye ile geçmişte olduğu gibi stratejik ilişkilerimiz olmalı. İsrail Genelkurmay Başkanı’yken en iyi dostum Türk Genelkurmay Başkanı’ydı. Bunu (ilişkilerimizdeki sorunları) çözmeliyiz. “Biz” derken, iki taraftan da liderleri kastediyorum. Bir araya gelmeli, konuşmalı, geçmişi geride bırakmalı ve geleceğe bakmalıyız. Bunun önümüzdeki aylarda gerçekleşeceğine inanıyorum. Ne zaman ve nasıl olacağını söyleyemem ama hem İsrail’in hem de Türkiye’nin stratejik hedefleri için bu gerekli.”

İsrail basını, Mofaz’ın bu açıklamalarının, Başbakan Binyamin Netanyahu’nunTürkiye ile ilişkiler hakkındaki görüşleriylefarklılık gösterdiğini belirtti. İki ülke arasındailişkilerinbozulmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarına bağlayan Netanyahu,mevcut durumu değiştirmeye yönelik çaba içine girilmesini de reddediyordu.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?