İsrailli gazeteci Nesher: “Erdoğan daha ılımlı bir konuşma yaptı”

İsrail’in Sesi Radyosu Orta Doğu ve Arapça Bölümü Editörü Yossi Nesher, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Birleşmiş Milletler Genel Kurul’unda yaptığı konuşmasının İsrail ile ilgili bölümlerine ilişkin olarak “Erdoğan, eskiye nazaran daha ılımlı ve dengeli bir ton kullandı” dedi.

Türkiye’nin İsrail’den özür, tazminat ve Gazze ablukasının kaldırıması taleplerini yinelediğini ancak son dönemde iki ülke arasındaki gerilimi tırmandıracak söylemlerde bulunmamaya dikkat ettiğini kaydeden Nesher, İsrail iç politikasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye’de olduğu gibi İsrail’deki birçok iç meselenin iki ülke arasındaki gerilimin fitilini ateşlediğini düşünüyorum” diyen Nesher, İsrail’deki çeşitli politik fraksiyonların farklı görüşleri savunduğunu ve birbirleriyle çatıştığını söyledi.

İsrail’de kısa vadede olası bir hükümet değişikliğinin beklenmediğini de aktaran Nesher, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın İsrail politikasında “şahinler”i temsil ettiğini belirterek son olarak Türkiye’ye karşı yaptığı “Biz de PKK ‘yi ve Ermeni Meselesi”ni destekleriz yönündeki açıklamasına ilişkin ise “Liberman’in kullandığı ifadeler hiç de akıllıca değildi” dedi.

İsrail’de halkın “Türkiye ile yaşanan gergin ilişkilerde” iki temel gruba ayrıldığını belirten Nesher, “Birinci grup olaya tamamen duygusal yaklaşıyor ve bu grupta kolaylıkla, sistemli bir şekilde nefret duygusu gelişebiliyor. İkinci grupta ise halk Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunu kabul ediyor ve İsrail’in Türkiye’yi izole etme gibi bir tasarrufunun olamayacağına inanıyor” diye konuştu.

Halkın iç politikadaki gelişmeler neticesinde duygusal davranmaya itildiğini kaydeden Nesher, “şimdi İsrail’de halkın arasında konuşulanlarda son olarak Türkiye’de konuşlandırılacak olan NATO radarı ile İsrail’in hedef alındığı gibi tartışmalar yer alıyor. Bunu ise Türkiye’de muhalefette olan parti öne sürüyor” dedi.

İsrail halkının kafasında “Şimdi özür dilesek bile Türkiye gelecekte bizden daha fazlasını ister mi?” sorusunun da bulunduğunu kaydeden Nesher, Filistin sorunun Orta Doğu Barışı ve Türkiye ile ilişkilerde “yangını ateşleyen bir faktör” olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye ve İsrail ilişkilerinin düzelmesi ve eski günlerine dönmesi nde İsrail’in özrünün önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Nesher, “Ben kişisel olarak eğer bu özür ortadaki sorunları çözmede katkı sağlayacak önemli bir adım olacaksa sonuna kadar destekliyorum”diye konuştu. (Nur Özkan Erbay / NEW YORK / USASABAH)

Advertisements

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?