İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Suya Şok Zam Broşürüne Ekrem İmamoğlu Tepki Gösterdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Suya Şok Zam Broşürüne Ekrem İmamoğlu Tepki Gösterdi

İstanbul’da “suya yüzde 80 zam” yazan broşürler dağıtıldı.

İstanbul’da gece saatlerinde gizlice, “İstanbul’da suya yüzde 80’i bulan zam” yazan broşürler dağıtıldı.

Hiç kapımıza kadar gelen zam bildirimi olmamıştı

Sosyal Medyada vatandaşlar “Hiç kapımıza kadar gelen zam bildirimi olmamıştı. O da oldu” şeklinde paylaşımlar yaptılar.

Konu ile ilgili olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk canlı yayınında Fatih Altaylı’nın sorusunu yanıtladı.

İmamoğlu “Suya şok zam” başlığıyla dağıtılan broşürü göstererek tepki gösterdi.

İmamoğlu, “Bu nasıl propaganda? Çok komik” dedi. İmamoğlu su zammıyla ilgili, “Konuştuğumuz şey yüzde 20 civarında zam. Bu zam olmadan İSKİ yatırım yapamaz. Türkiye’de zam olmasın biz de yapmayalım. Bugün yapılan su zammı normal bir zamdır. Talep edilen zammın da altında bir oranda yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Fatih Altaylı: Su için indirim yapacağız dediniz. Miktarı AK Parti indirdi. Şimdi suya zam yapacağınız söyleniyor. Suya zam niye yapılıyor? İndirim niye, zam niye?

İmamoğlu: (“Suya şok zam” başlığıyla dağıtılan broşürleri göstererek) Milyonlarca arabaya, posta kutusuna konuldu. Bu nasıl propaganda? Çok komik. Biz dedik ki, toplumun suyla ilgili hassasiyeti var, ekmekle olduğu gibi. Biz Türkiye’nin en ucuz halk ekmek dağıtımını yapıyoruz. Zarar etmememize rağmen. Fakiri fukarayı sübvanse ediyoruz. Şu anda toplumun hassas alanlarını desteklemek durumundayız. Şubat, Mart’ta suyun fiyatını dengelemek durumundayız. Arkadaşlarımız yarın İSKİ genel kurulunda tartışılacak.

“HİÇBİR ZAMMIN KAYNAĞI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DEĞİL”

Suyu az ve öz kullanan, ki bunlar dar gelirli aileler indirimden az faydalandılar, çok kullananlar, iş yerleri çok indirimden faydalandılar. Şu an İSKİ’nin bütçesinin ciddi bir kısmı enerji. Türkiye’deki elektrik, doğal gaz, yakıt zammı ortada. Hiçbir zammın kaynağı büyükşehir belediyesi olma şansı yok. Konuştuğumuz şey yüzde 20 civarında zam. Bu zam olmadan İSKİ yatırım yapamaz. Türkiye’de zam olmasın biz de yapmayalım. Bugün yapılan su zammı normal bir zamdır. Talep edilen zammın da altında bir oranda yapılmaktadır.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?