İstanbul’da halk ekmeğe zam! İşte yeni fiyatı

“YÜKSEK MALİYETLER KARŞISINDA DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”

Halk Ekmek A.Ş Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama, Halk Ekmeğe yapılan zamla ilgili SÖZCÜ’ye açıklamada bulundu.

Artan maliyetler nedeniyle zam yapma kararı aldıklarını belirten Nama, “Yükselen maliyetler karşısında dayanacak gücümüz kalmadı. Mazot, elektrik fiyatları 4 katına çıktı. 125 liralık bir çuval unun fiyatı 300 lira oldu. Halka ucuz ve sağlıklı ekmeği sürekli verebilmek için bu fiyat düzenlemesi zorunlu oldu. Kasım-Aralık-Ocak ve Şubat’ın ilk haftası boyunca yani 4 aydır ekmeğe zam yapmayarak bu kara kış günlerinde halka ucuz ekmek verebilmek için 100 milyon liralık ek maliyete katlandık. Kamuoyunun ve halkımızın hoşgörüsüne sığınıyoruz” dedi.

TALEP PATLAMASI YAŞANMIŞTI

Geçtiğimiz Aralık ayında döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın ardından İstanbul’da 1.25 liraya satılan Halk Ekmek’e talep tavan yapmıştı. Günde 1.5 milyon somun ekmek üretme kapasitesine sahip olan Halk Ekmek’e günlük talep 1.9 milyona çıkmıştı. Fabrikalar yoğun talebi karşılayabilmek için aralık ayından itibaren kapalı oldukları pazar günleri de üretim yapmaya başlamıştı.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

İstanbul’da birkaç kuruş daha ucuz ekmek almak isteyen vatandaşlar, yağmur ve kar dinlemeden İstanbul Halk Ekmek büfeleri önlerinde uzun kuyruklar oluşturmuştu. Eksi 3-5 derecede kuyruğa giren vatandaşlar, evinin yakınında 3 liradan satılan ekmeğe güçleri yetmediği için kilometrelerce uzaktaki Halk Ekmek büfesine gitmişti.

Halk Ekmek yöneticisi 'çok vahim' diyerek paylaştı... İlginizi Çekebilir Halk Ekmek yöneticisi ‘çok vahim’ diyerek paylaştı… Ekmek 4 lira oluyor İlginizi Çekebilir Ekmek 4 lira oluyor

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?