İşte Arizona’daki yasanın tartışılan maddeleri

Arizona Eyalet Kongresi’nin, yasadışı göçmenlerle mücadele için polise verdiği olağanüstü yetkiler üzerine ABD ayaklandı. Tepkiler öyle büyük ki , Başkan Obama, Adalet Bakanı Holder, İç Güvenlik Bakanı Napolitano, diğer eyaletlerin vali ve belediye başkanları bile yasaya öfkeli. Tüm ABD Arizona ürünlerini protesto etmeye başladı.

Razi CANİKLİGİL  / HÜRRİYET-NEW YORK

Yasayı protesto eden diğer eyaletlerden gelen ticari boykot tehditleri üzerine daha önce yasayı imzalayan eyalet valisi Jan Brewer, yasada düzeltme yaparak polisin şüpheliye vatandaşlık belgelerini sorarken kişinin etnik kişiliğinin dikkate alınmamasını istedi.

Meksika ile en uzun ve sorunlu sınıra sahip olan Arizona, uzun yıllardır, sınırı geçerek eyalete giren, beraberinde uyuşturucu sokan, ve yasadışı çalışıp vergi ödemeyen göçmenlerle başı beladaydı. Önceki başkan Bush döneminde sınıra duvar örülmesi, hatta Obama döneminde Drone’lar ile sınırın gözlenmesine rağmen, uçsuz bucaksız tamamı çöl olan sınırdan geçmeyi başaran yasadışı göçmenler Arizona eyaletinin suç oranını da oldukça yüksek tutuyordu.

İşte Arizona’daki yasanın tartışılan maddeleri:

– Tüm göçmenlere ABD’de yasal olarak bulunduklarını kanıtlayan belgeleri yanında taşıma zorunluluğu, aksi halde gözaltına alınmaları.

– Yasadışı göçmen çalıştıran işverenlerin cezalandırılması.

– Polislere yasadışı göçmen olduğundan şüphe ettiği herkesi sorgulama yetkisi. Arizona tarafından onaylanan ve eyalet sınırları içerisinde bulunan kaçak göçmenleri otomatik olarak suçlu ve tüm yasal Meksikalıları şüpheli konumuna düşüren yasanın imzalanamsına en büyük tepki Meksika’dan geldi.

Geçtiğimiz hafta kabul edilen ve 90 gün sonra yürlüğe girecek olan göçmenlik yasasını eleştiren Meksika Devlet başkanı Felipe Calderon, Arizona eyaletinin aldığı kararın Meksika-ABD sınırındaki sorunların çözümünü zorlaştıracağını ifade ederek sert bir lisanla , “Meksika hükümeti, vatandaşlarını korumak için elinden geleni yapacaktır,” dedi.

18 MİLYAR DOLAR TUZİM GELİRİ RİSKE ATILDI

Geçirilen yasayı savunan Arizona Valisi Brewer, yasanın Washington’ın çözmeyi reddettiği problemin çözümüne yönelik bir adım olarak nitelendirirken ABD’nin diğer eyaletlerinden pek çok güçlü ses Arizona’yı boykot kararı alıyor. Yıllık ortalama 15 milyon turist ile ABD’nin en çok turist çeken eyaletlerinden biri olan Arizona, başta kongre turizmi, Golf yarışmaları ve Grand Canyon gizi turistik merkezlerine gelen ziyaretçilerden 2008 yılında 18.5 milyar dolar kazanmıştı.

OBAMA: HİSPANİKLER HEP VARDI

Arizona’nın onayladığı yasayı, sorumsuzca ve düşünülmemiş bir metin olarak nitelendiren ABD Başkanı Barack Obama, görünüşü nedeniyle kaçak göçmene’ benzeyen insanların hayatının zorlaştırılacağını, yasanın, polise şüphelendiği kişiye kimlik sorma yetkisi, yanında kimlik olmadığında ise tutuklama yetkisi verdiğini belirterek, “Şimdi bir düşünün ki, siz bir Hispanik olarak, daha Arizona eyalet bile olmadan, çok eskilerden bugüne, büyük büyük dedelerinizden beri o topraklarda yaşıyorsunuz. Ve birgün çocuklarınızla dondurma yemeye gidiyorsunuz. Ama, yanınızda kimliğiniz olmadığı için polisin tacizine uğruyorsunuz. Bu tür olayların sıklıkla yaşanması potansiyeli var. Bu doğru bir yol değil.” dedi.

BLOOMBERG: BU YASA ULUSAL İNTİHAR

Arizona eyaletinin onayladığı yasayı eleştiren New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ise, “Tüm ulus intihara kalkıyoruz. Bu yasa ülke için iyi değil, karşıyım. Biz göçmenleri seviyoruz.” dedi.

Bloomberg ayrıca tüm Amerikalıları Arizona’nın aldığı kararı protesto için bu eyalete olan seyahatlerini iptal etmeye ve ürünlerini boykota çağırdı.

ARIZONA ICED TEA: AMAN BİR YANLIŞLIK OLMASIN BİZ NEW YORKLUYUZ !

Arizona eyaleti ve ürünleri, göçmen karşıtı yasası nedeniyle Amerikalıların boykotuyla karşılaşırken “AriZona Iced Tea” firması erken davranarak boykotçuları uyardı. İsminden dolayı Arizona şirketi sanılabileceğinden korkan AriZona Iced Tea adlı meşrubat firmasının sahibi Don Vultaggio, Arizona eyaleti ile bir alakaları olmadığını, Long Island merkezli bir New York firması olduklarını, Arizona’ya yönelik tepkinin kendilerine yöneltilmemesini istedi.

ESPRİ KONUSU OLDU

Hispanik asıllı komedyen George Lopez ise Twitter sayfasında, “Markete gidip AriZona Iced Tea istedim. Bana evraklarımı sordular. Ben de onun yerine İspanyol bozası aldım” şeklinde alaycı yazı geçti. AriZona Iced Tea yetkilileri ise, George Lopez’in Twitter şakasına bir gün sonra cevap notu yazarak, “Senin büyük hayranınız. Sadece bilmeni isteriz ki AriZona her zaman bir New York şirketi. Ve sana bir miktar buzlu çay göndermekten mutluluk duyarız.” dediler.

KONGRE TURİZMİNE DARBE

Amerika Göçmen Avukatları Birliği (AILA), 2010 yılı sonbaharında Arizona’da yapacağı Kongre’yi başka bir eyalete taşımaya karar verdi. AILA açıklamasında, “Temsil ettiğimiz insanları gayri insani gören bir eyalette para harcamayı vicdanımız kabul etmiyor’’ denildi.

ABD Kongresi’ndeki Hispanik asıllı demokrat parti liderlerinden Illinois milletvekili Louis Gutierrez, tüm Amerikalıları Arizona’ya seyahatlarını iptal etmeye çağırırken, Arizona’ya komşu eyalet New Mexico’nun valisi Bill Richardson, “Yasa, korkunç bir içeriğe sahip. Irkçı damgalamaya gidecek” açıklamasıyla tepki gösterdi.

ABD Adalet bakanı Eric Holder ise, Obama yönetimin Arizona yasasını Yüksek Mahkeme’de dava ederek durdurmaya hazırlandığını duyurdu. Arizona eski valisi ve ABD İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano ise, yasanın, anayasaya aykırı olduğunu savundu. Arizona’nın beyzbol takımı Diamondbacks ise gittikleri diğer eyaletlerde protesto görürken, NBA takımı Pheonix Sun’un da San Antonio ile yapacağı play-off karşılaşmalarında protestolarla karşılaşması bekleniyor.

McCAIN, YASAYI SAVUNDU

Arizona senatörü John McCain, tartışmalı yasayı savunarak Obama’yı eleştirdi. Yasanın, Obama yönetiminin ülke sınırlarını koruyamaması nedeniyle çıkarıldığını söyleyen McCain, “Yasanın insan haklarını ihlal ettiğini söyleyenler var. Peki ya sınırdaki kaçakçılık ve suç nedeniyle mağdur olan Arizona sakinleri ne olacak? Bu yasa ulusal güvenlik ile ilgili bir konudur. Eğer çıkarılan yasadan memnun değilseniz, sınırları güvene alın. Eğer federal hükümet görevini yapıyor olsaydı, böyle bir yasaya ihtiyaç kalmayacaktı,” dedi.

Arizona Senatörü John McCain’in kızı Meghan McCain de The Daily Beast sitesine yazdığı yorumda, yasayı eleştirerek. “Yasadan nefret edin, Arizonalılardan değil” dedi.

hurriyetusa.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?