İşte o anne-oğul

Yemen’de okumak için taksi şoförlüğü yapan 18 yaşındaki tıp öğrencisi Zayed Al-Kavs ile annesini kimse tanımıyordu.

Ta ki geçen 15 Ekim’de anne Kavs’ın Arap Baharı protestolarında yaralanan oğlunu bir açık hava hastanesinde kolları arasında sarmalarken çekilen fotoğrafı Dünya Basın Fotoğrafı ödülüne layık görülene kadar. Anne-oğulun Arap Baharı’nın meçhul kahramanları haline gelen tarihi karesi için New York Times gazetesi adına deklanşöre basan İspanyol gazeteci Samuel Aranda, haftabaşı bu kez Yemen’de Ali Abdullah Salih’in 33 yıllık diktatörlüğünü sona erdirecek devlet başkanlığı seçimleri için Yemen’e döndü. Aranda, Yemen Times Gazetesi’ne röportaj veren anne Kavs ve oğlu Zayed ile buluşmayı aklına koymuştu.

Aranda’nın fotoğrafının kahramanlarıyla buluşması hem duygusal hem de resmi oldu. Anne Kavs’ın kendi elleriyle yaptığı kurabiyeler yendikten sonra ailenin yaşlıları Aranda’yı öptü ve ona teşekkür etti.

Oğlunu hastanede bulmuştu

Aranda ziyareti, “Annenin fotoğrafının çekildiğini fark etmemesine şaşırdım, çünkü bana baktığını gayet iyi hatırlıyorum. Fotoğrafı çektiğim camiye yürürken devrimde yaşamın ne kadar zor olduğundan bahsettiler. Anne o gün oğlunun protestolara katılmamasını istemiş ancak uzaktan nişancıların ateş açtığını duyunca hastaneye koşup oğlunu aramış. Onu içeride baygın halde bulmuş. Oğul bir ayda iyileşmiş” diye anlattı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?