İşte o tabanca

Almanya’da 8 Türk ve 1 Yunan’ı öldüren Neo-Nazi teröristlerin cinayetlerde kullandığı “Ceska 83” tipi tabanca dün kamuoyuna gösterildi. Dün bu ülkeye giden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Almanya’nın Susurluk’u” benzetmesini yaptı.

ALMANYA Federal Başsavcısı Harald Runge ve Federal Kriminal Dairesi Başkanı (BKA) Jörg Ziercke dün Karlsruhe’de düzenledikleri basın toplantısında Türkleri öldüren tabancanın Neo-Nazilerin kundakladığı Zwic

kau’daki hücre evinin enkazında bulunduğunu söyledi. Neo-Naziler, susturucu takılı Ceska 83 ile kurbanlarını işyerlerinde enselerinden vurarak öldürmüştü.

5 günlük Almanya ziyaretine başlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise ırkçı terör örgütünün tesadüf eseri ortaya çıkmasını, Türkiye’deki Susurluk kazasına benzetti. Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu Hamburg’da önce 2001 yılından Neo-Naziler’in öldürdüğü Süleyman Taşköprü’nün babası Ali Taşköprü’yü ziyaret etti. Davutoğlu şunları söyledi:

“Son cinayetler tamamen tesadüf eseri ortaya çıktı. Bir konteyner (hücre evi) yanmasa, ırkçı bir terörist tesadüfen itirafta bulunmasa bir şey ortaya çıkmayacak, zincir anlaşılamayacaktı. Bu tesadüflüğü bizdeki Susurluk kazasına benzetiyorum. Bir kaza oldu ve herşey ortaya döküldü. 11 Eylül’den bu yana İslam temel tehdit olarak görülüyor. ‘Eğer Müslümanlar olmasaydı dünya daha huzurlu olacaktı’ yaklaşımı var. Ancak Norveç’teki olay, Almanya’daki Neo-Nazi cinayetleri hiç de öyle bir şey olmadığını ortaya koydu. Bu yaklaşım Almanya’ya, Avrupa’ya barış getirmez. Almanya’nın sükunetle ancak çok derinlemesine bir muhasebe yapması gerekiyor. Görülen buzdağının bir kısmı.”

Karanlık ilişki tedirgin edici

“Bu Neo-Nazi ağı ile Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı arasında bir ilişki olması, örgütün teşkilatın içine girmiş olması çok tedirgin edici. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile görüştüm. ‘Sizi temin ederim ki, Almanya adaleti bu işi çözmek için en sonuna kadar gidecektir, olayı ortaya çıkaracaktır’ dedi. Solingen’deki Neo-Nazi katliamından sonra da siyasiler gerekenleri yaptılar. Ama bir süre sonra herşey unutuldu ve yine aynı şeyler olmaya devam etti. Yabancılara yönelik yerleşik anlayışın değişmesi lazım. Almanya’nın iç huzuru ve barışı ve Avrupa’nın geleceği için bu çok önemli.”

Aşırı sağ partiyle bağları var

OLAYI soruşturan Federal Kriminal Dairesi Başkanı Jörg Ziercke, tutuklananlardan birinin aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti (NPD) ile bağlantısı olduğunu söyledi. Bu kişinin NPD’nin Thuringia eyaletindeki en üst düzey isimleri arasında olduğunu belirten Ziercke, “Soruşturdukça NPD ile daha fazla bağlantı bulunacağına inanıyorum ancak bulduğumuz delillerle ilgili ne yapılacağı siyasetçilerin işidir” dedi. Almanya’da NPD’nin kapatılması tartışılıyor. Bu silahların büyük çoğunluğunun eski Doğu Almanya istihbarat teşkilatı Stasi’ye satıldığını belirleyen polis, balistik inceleme sonucu bu silahın İsviçre’de üretilen bir model olduğunu keşfetti. Şüpheli silah sayısı 8’e kadar düşürülse de, o silah bulunamadı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?